| DenqOO a întrebat:

Daca ai telefon cu un ecran oled amoled, daca il pui pe dark mode, te ajuta sa tina bateria putin mai mult.
Dar e la fel la ecranele IPS?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Facand referire la zonele negre,

la AMOLED - pixelii din acele zone sunt stinsi si nu consuma deloc curent (consuma doar cei din zonele albe/colorate in culori deschise )

la IPS - pixelii din zonele negre consuma o cantitate mica de electricitate. (sa zicem 8-10% din cat ar fi consumat daca ar fi fost aprinsi in alb)

Pixelii colorati in alb si alte culori deschise consuma aproximativ la fel la ambele tehnologii.

Deci e perfect adevarat ce a zis Frank51:
si la ecranele IPS afisand imagini negre (mai putin luminoase), consumul va fi mai mic, (mult mai mic) decat afisand imagini albe sau alte culori deschise.
Doar ca adevaratul campion din acest punct de vedere este AMOLED.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Corect, dar nu prea mult, să zicem 10 procente

| Frank51 a răspuns:

La orice telefon reduci luminozitatea, fie ttt ips led oled, scade consumul de energie.

| DenqOO explică (pentru Frank51):

Tu spui ceva, NLS altceva :-D

| Frank51 a răspuns (pentru DenqOO):

Spunem același lucru, doar că nu înțelegi tu laughing

| NLS a răspuns (pentru Zuzu1991):

Poate stii deja, ecranul e cel mai mare consumator.

Insa daca vrei ca viata bateriei sa nu scada repede,
+++ nu o lasa sa se descarce sub 18-20% niciodata.
+++ nu lasa telefonul inutil la incarcat. Cand a ajuns la 99-100% ar trebui scos (de aceea e o idee proasta sa il lasi la incarcat peste noapte).
+++ daca temele dark exista, se recomanda folosirea lor. E mai sanatos si pentru baterie, si in general si pentru ochi, DACA culorile contrastante sunt alese cu cap.
Fundal negru cu text alb, NU e deloc OK, oboseste ochiul.
Culoarea optima de fundal ar trebui sa fie anumite nuante de cenusiu/gri.
De exemplu tema dark de la YouTube e destul de bine realizata.
Sau asta
https://blog.scssoft.com/

+++ notificarile inutile ar trebui dezactivate. La fel sincronizarile prea dese.
+++ update-urile automate ale aplicatiilor se pot pune pe manual din setarile Google Play

+++ tine cont si de ce spune JOHNtheADVISOR:
+ temperaturile extreme afecteaza bateria,
+ cand semnalul e slab telefonul consuma mai mult,
+ nu lasa active nici datele mobile, si nici WiFi-ul, cand nu le folosesti.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Zuzu1991):

"la IPS - pixelii din zonele negre consuma o cantitate mica de electricitate. (sa zicem 8-10% din cat ar fi consumat daca ar fi fost aprinsi in alb)
"

FALS SERIOS!
orice tehnologie in afara de oled, daca un singur pixel e aprins, atunci intreaga sursa de lumina din spatele ecranului e aprinsa COMPLET, deci consuma ca si cum tot ecranul ar fi alb
chiar consuma cel mai putin cand tot ecranul e alb, cand e negru dar un singur pixel e aprins, atunci toate cristalele lichide sunt incarcate cu, curent la maxim ca sa fie negre

insa am mai vazut oameni care fac confuzia asta, chiar la case mari (tipu se credea IT-st)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DenqOO):

Facand referire la zonele negre,

la AMOLED - pixelii din acele zone sunt stinsi si nu consuma deloc curent (consuma doar cei din zonele albe/colorate in culori deschise )

la IPS - pixelii din zonele negre consuma o cantitate mica de electricitate. (sa zicem 8-10% din cat ar fi consumat daca ar fi fost aprinsi in alb)

Pixelii colorati in alb si alte culori deschise consuma aproximativ la fel la ambele tehnologii.

Deci e perfect adevarat ce a zis Frank51:
si la ecranele IPS afisand imagini negre (mai putin luminoase), consumul va fi mai mic, (mult mai mic) decat afisand imagini albe sau alte culori deschise.
Doar ca adevaratul campion din acest punct de vedere este AMOLED.

| NLS a răspuns:

La IPS consuma curent si cand e negru, (nu atat de mult ca la afisarea culorilor deschise, insa consuma)
la Amoled nu, pentru ca se sting pixelii respectivi.

E un avantaj nu doar la consum, cat si la acuratetea culorilor, vei vedea un negru absolut unde e cazul.

| Intruder19 a răspuns:

Amoled-ul unde este negru pixelul este stins si nu consuma curent, asa iti mareste durata de viata a bateriei, in schimb la IPS nu se intampla acest lucru, deci nu te ajuta cu nimic lucrul asta.

| Invictusman a răspuns:

Doar la amoled

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Orice mod ai seta pentru ecran este inutil,căci durata bateriei este influențată de mediul înconjurător, adică dacă este prea cald sau prea frig, în funcție de aplicațiile active, în funcție de semnalul telefonului, folosirea datelor mobile.