| Andrei1859 a întrebat:

Daca am sunat cu numar ascuns se poate afla numarul?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

În mod normal nu. Totuși, în cazul în care primeşti apeluri cu număr privat, este bine să ştii cum îi poţi depista pe cei care te apelează.
Conform playtech.ro, a apărut o aplicaţie pe mobil pentru iPhone şi Android, care te ajută să afli cine te sună cu număr necunoscut. Aplicaţia se numeşte Truecaller şi este gratuită. Ea poate fi descărcată pe Windows Phone, iPhone sau Android.

| ziftode a răspuns (pentru sierra1):

Mor decuriozitate, poti sa postezi un link cu aplicatia?
sau macar articolul din playtech.ro
ca eu nu cred ca o aplicatie poate sa extraga informatii neautorizate din reteaua GSM, ar trebui ca de fapt numarul sa nu fie trimis ascuns de la cel care face apelul, ci doar "marcat" ca ascuns pe telefonul pe care se primeste, si NU PREA CRED, sa ascunzi numarul de pe care dai telefon E UN DREPT (atata timp cat nu abuzezi de el), de asta se si poate da telefon cu numar ascuns, altfel l-ar fi dezactivat de MUUUUULTA VREME
si daca, chiar exista aplicatia, si chiar functioneaza, ar fi dati in judecata in rautate toti operatorii de telefonie mobila!

ASA CA, CHIAR MOR DE CURIOZITATE!

regis
| regis a răspuns:

Se poate. Ba mai mult, din cate am auzit se poate întâmpla chiar sa nu il ascunda.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca n-ai sunat la politie, nu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se poate afla, sunt anumite aplicatii sau daca cineva lucreaza la politie te afla imediat.

| ziftode a răspuns:

Cel pe care l-ai sunat nu (ar trebui) sa iti vada numarul, poti sa suni mai intai un prieten si sa iti confirme ca numarul e ascuns
DAR
daca comiti ceva ilegal, sau abuzezi (hartuiesti pe cineva cu telefoane) atunci Politia poate sa afle, chiar foarte usor, retelele de telefonie mobila salveaza undeva fiecare apel dat (iti apare pe desfasurator) si nu au nici o retinere sa dea infomatiile politiei!

| Bogdan70001 a răspuns:

Da,in trecut se afla destul de usor cu ajutorul unor site-uri, acum insa in 2018 nu mai este atat de usor. Daca persoana respectiva chiar este pornita sa va afle numarul probabil va reusi in special daca are si cv cunostinte in IT SAU daca este voba de o amenintare se duce la Vodafone si iti afla numarul instat si probabil vei fi contactat

| DOOOPX a răspuns:

Da, sunt aplicatii prin care se poate afla numarul, se poate suna la politie sau chiar sa te duci la Orange, moldcell, etc.
Succes!