| AsaMaCheama a întrebat:

Dacă bag telefonul la încărcat când e la 43% de exemplu sau il scot de la încărcat când e la 90% exemplu sau stau pe el când e la încărcat, se strica bateria?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tii la incarcat si telefonul e pornit, bateria se comporta ca un rezervor de apa: poti consuma din el chiar si in timpul incarcarii.
Supraincarcarea sau tinerea descarcata indelungata, precum si amperajul mare consumat din baterie sunt factorii care scurteaza viata bateriei.

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu.

| octav005 a răspuns:

Nu se strica, chiar e recomandat sa faci asta. sa nu lasi bateria sa se descarce complet

| ChiarEu2 a răspuns:

Nu se strică. Poate o să se simtă eficiența mai scăzută peste vreo 3-4 ani.

| AsaMaCheama explică (pentru ChiarEu2):

Asta mă interesa și pe mine, dacă se deterioreaza grav sau in cât timp

| aLoneInDark18 a răspuns:

Cu timpul, daca stai excesiv pe el in timp ce incarca, nu va mai incarca deloc, am patit

| Berar_Roxana_2000 a răspuns:

Nu se strica bateria. Poti sa stai linistit, dar nu prea mult cand e la incarcat.O ora maxim, in rest nu are nimic

| Sajo_David_1998 a răspuns:

Nu este buna bateria trebuie sa iti cumperi altul!