| AndreaDanci a întrebat:

Daca bateria telefonului se incarca doar pana la 60% pot sa consider ca s-a stricat? Mai e ceva e facut?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai incercat alt incărcător?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am incercat sa o repar cu softuri si pare ca am reusit. Battery Health si Battery Repair. Incearca!

| dullcat a răspuns:

Procentul bateriei scade atunci cand durata de viata a bateriei ajunge spre final. Ai putea sa incerci sa mai prelungesti viata telefonului, sa nu il soliciti, sa nu lasi bateria sa scada sub 20-30%, etc. Depinde de tine daca doresti sa cumperi un alt telefon sau nu.

Modelele actuale sunt oricum construite din fabrica sa reziste foarte putini ani (planned obsolescence), iar daca doresti sa schimbi bateria de prea putine ori reusesti.Costul poate fi atat de ridicat pentru acest serviciu incat esti descurajat sa mai consideri procesul de reparare sau inlocuire, fiind mai predispus in a cumpara altul nou.