| Jus7t a întrebat:

Daca folosești pe perioade lungi de timp încărcarea rapidă, o să dăuneze bateriei? Am citit mai multe despre asta și în general răspunsul e "nu", dar sunt și păreri diferite și aș vrea să îmi spună cineva care a experimentat o vreme.
Pentru bateriile între 4000 - 5000mAh în special, care încărcător ar fi potrivit astfel încât să nu dăuneze?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai oricum nu incarca mai rapid decat e gindit. Ai circuit de incarcare cu limitare IN telefon, si mai ai si CABLUL care limiteaza viteza de incarcare. Uite, la mine la Mi 10T Pro incarca cu 33 W doar cu incarcatorul si cablul de la Xiaomi, chiar daca am incercat si cu incarcatoare si cabluri care duc 65 W...

| Jus7t explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi la mine de exemplu, dacă activez "Încărcare rapidă" mi se încarcă în două ore. Când se încarcă normal se încarcă în 3 ore laughing e cu 5w în plus.
Dar înțeleg ce spui, există acea limită de care nu poți să treci, am văzut recent și un clip ce a spus exact aceeași chestie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

Eu daca nu il incarc cu incarcatorul si cablul lui, sta vreo 3-4 ore. Nu stiu, cred ca o singura data am facut asta. Cu incarcatorul si cablul lui, cam o ora.

| Jus7t explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi de răspuns!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu cît incarci mai des bateria cu atit îi prelungesti durata de viață adica va tine mai mult. Daca o lasi sa se descarce de tot si o incarci mai rar si nu este macar pana la 80% durata de viață a bateriei va scădea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca incarcare mai lenta si intre 20% si 80%.
Cu un amper.