| Blondiii67 a întrebat:

Daca imi actualizez software pe telefon imi ia garantia?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca faci asta de pe site-ul lor oficial nu pierzi garantia.

| anonimg a răspuns:

De acord cu cristimihailov -sa fie soft original si nu vei pierde garantia.

| horia2012 a răspuns:

Nu pierzi garantia daca e un update oficial de catre producator, dar inainte de a te apuca vezi daca exista vreo modalitate de a reveni la varianta originala, in caz ca nu functioneaza cum trebuie. Sunt care au facut update, avea lag la unele jocuri si nu au mai putut revenii la softul original si atunci numai service si resoftare, daca ai noroc. Si te costa. Cat de bine functioneaza depinde de caracteristicile telefonului si la ce il folosesti cel mai mult.

| cristimihailov a răspuns:

Depinde de software-ul pe care il bagi in telefon. Daca este recomandat de producator pentru acel model de telefon nu sunt probleme.

Pot sa iti dau cazul concret pentru iphone cand daca instalezi un jail break pierzi garantia.

| Blondiii67 explică (pentru cristimihailov):

Daca merg la setari si despre telefon si dau de actualizare software nu pierd garantia, nu? P.S: Am un Samsung galaxy ace

| LTAA a răspuns (pentru Blondiii67):

Nu.

| cristimihailov a răspuns (pentru Blondiii67):

Nu, nu pierzi garantia.
Este chiar recomandat sa tii la zi sistemul de operare.

| Evolution a răspuns:

Dacă softul e original cu sigurantă nu, dacă e piratat după net sau îi faci tu root ceva, atunci pierzi garanţia.
Mai pe româneşte dacă dai din telefon să caute actualizări noi şi îi dai upgrade nu pierzi happy depinde si ce telefon ai, poţi folosi Samsung kies (dacă ai un telefon de la Samsung)

| Blondiii67 explică (pentru Evolution):

Deci daca merg la setari si despre telefon si dau de actualizare software nu pierd garantia, nu?

| Evolution a răspuns (pentru Blondiii67):

Nu pierzi nimic

| Blondiii67 explică (pentru Evolution):

Am auzit ca mi se sterg aplicatiile instalate pe telefon.E adevarat?

| Evolution a răspuns (pentru Blondiii67):

Nu se şterge nimic dar e recomandat să salvezi ce îţi trebuie, dă-i frate upgrade şi gata, nu are ce să strice

| Kylexy a răspuns:

Daca e soft branduit de unul din operatori atunci ai sa pierzi garantia dar asta depinde de modelul telefonului.