| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Dacă îmi bag telefonul la încarcat la 27-28 % baterie îi distrug de tot acumulatorul, deoarece de la 27% se descarcă câte 1% la fiecare 30 de secunde până la 0% sau până se stinge?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai dezinstaleaza crapul de pe teelfon si lasa strictul necesar, fiindca nu-i normal sa ti se descarce bateria la fiecare secunda cate un procent.
Este evdient ca ai aplicatii sau jocuri acre sunt active si consuma. Dezinstaleaza-le!

| Simpatic a răspuns:

Se recomanda sa incarci telefonul cand mai are baterie 20% si il incarci pana la 99%, cu acesta regula nu dai gres niciodata

| NLS a răspuns:

Eu am un telefon cu acumulator de 3750mAh,
peste vreo 5-6 zile se implinesc 4 ani de cand a aparut in magazine si totodata de cand l-am cumparat,
l-am incarcat mereu cand a ajuns la 15-20%, si inca il pot folosi o zi fara probleme (desi tine vizibil mai putin).
Pana acum un an mai avea 30-35% seara, iar acum mai am 17-20% (nu ma refer la viata bateriei, ci procentul acesta il mai are bateria seara, dupa o zi de utilizare).

Daca se descarca atat de repede, fie bateria e moarta, fie ai o problema cu incarcarea (mufa de incarcare defecta, sau incarcatorul).

| MihaelaDart a răspuns:

Tie ti s-a stricat cablul de alimentare a telefonului si de aceea cand doresti sa se incarce nu mai are puterea de a o face. Cumpara altul nou un cablu de incarcarea rapida si aceasta problema nu o vei mai intalni. Asa am patit si eu la cablurile care mi se stricasera, in loc sa-miincarce se descarcau stand in priza.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru MihaelaDart):

Nu când îl bag la incarcat se descaracă, ci când nu e la incarcat, de incarcat incarca normal fast charging

| MihaelaDart a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Daca pierzi rapid din baterie imediat dupa incarcare, poti sa iti dai seama ca este stricat. Daca e baterie incorporabila mergi la service sa ti-l repare, se poate sa iti salveze bateria. Daca este din cea detasabila, cumpara alta noua. Eu de fiecaredata imi pun telefonul la 20-25% la incarcat si nu s-a stricat niciodata, tocmai ca e bine sa il incarci, nu trebuie sa il lasi sa se descarce total. Eu am bateria de 4000 mAh si de 2 ani merge brici. Aceeasi vorba cu a lui NLS.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru MihaelaDart):

Nu după incarcare pierd rapid baterie ci dupa ce ajunge cam pe la 27, 23, 17, 15 % așa bateria mă ține și 2 zile și dacă îl foloaesc continuu mă ține cam 3 ore
și jumătate de la 100 % la
25, 26,27%

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru MihaelaDart):

Eu am acumulator de doar 3100 mAh

| MihaelaDart a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Internetul mereu consuma resurse multe, in special Facebook si messengerul. Cu cat acumulatorul bateriei este mai mare cu atat tine mai mult atat la utilizarea internetului si fara el. Rar imi las telefonul sa se descarce la zero, doar cand nu am powerbank-ul la indemana sau priza il incarc cand ajunge bateria intre 15-20%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai prăjit de tot. E bun de spart nuci.

| User252426 a răspuns:

Schimba cablul si bateria