| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi iau un tel fara abonament(cu banii jos) de la Orange si eu am cartela de Vodafone, se poate sa nu imi mearga cartela? adica telefoanele de la Orange sunt codate?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt codate doar cele pe abonament.
Dar tu întrebă și acolo ca să fii sigură.
Pa, pa.

evenso
| evenso a răspuns:

Se poate, dar trebuie sa intrebi pe vanzatorul pentru ca sunt telefoane care nu sunt codate pe o retea.

| Florinel_Anghel_1975 a răspuns:

De regula sunt mai ieftine telefoanele la Orange la liber dar datorita faptului ca sunt codate, deci trebuie decodat.

| dragut1992liviu a răspuns:

Este posibil sa nu mearga, din cate stiu majoritatea operatorilor de telefonie de Romania, telefoanle sunt deblocate doar in reteaua lor.Dar il poti decoda, totul incepe de la 15 lei si pana la 200 de lei depinde de modelul telefonul si cate de performant este.

| Daryusddd a răspuns:

Da,trebuie decodate ca sa mearga cartela de Vodafone