| Sonia822 a întrebat:

Daca imi trec wapp pe desktop si apoi mut cartela intr-un telefon care nu e smartphone, wapp mai functioneaza pe desktop?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu, daca nu mai ai Whatsapp pornit pe smartphone, indiferent ca ai net pe cartela sau Wi-Fi...
aplicatia pe PC nu mai functioneaza.

Incearca Telegram (seamana foarte mult cu Whatsapp, insa nu are apel video, eu asta folosesc de mult timp pe PC)
sau Viber.

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Viberul merge la chestia asta, daca cumva te ajuta!

| JicaContra a răspuns:

Acum mi-a picat fisa, si skype merge, ala nu e bazat pe telefon deloc, doar merge si pe telefon, insa mai merge pe aplicatia de Windows, Linux, MacOS si in orice browser de pc

insa inca odata, daca asta te ajuta, presupun sincer ca tu nu vrei sa pierzi contactul cu prietenii de pe wapp

| Zorn a răspuns:

Mie mi-a mers wapp-ul pe telefon si cand aveam cartela scoasa. Conteaza sa verifici numarul la inceput si apoi, poti scoate cartela. De pe computer o sa te deconecteze dupa o anumita perioada, dar te poti reconecta folosind smartphone-ul.

| JicaContra a răspuns (pentru Zorn):

Lal, NU
ce zice Zorn e corect dpdv al faptului ca el nu a trecut pe un ne-smartphone SI smartphone-ul lui a avut internet (wifi probabil)

faza e ca app de pe desktop TREBUIE sa se connecteze cu app de pe telefon, STIU pentru ca pe mine ma enerveaza ca din cand in cand ma streseaza ca zice ca nu e connectat telefonul cu toate ca e.

| Zorn a răspuns (pentru JicaContra):

Eu ma refer la faptul ca wapp-ul ii va functiona pe primul telefon (adica pe smartphone) si dupa ce scoate cartela SIM din el. Deci de conectat, se poate conecta tot cu smartphone-ul. Cel putin, in cazul meu (cand mi-am scos cartela din smartphone) wapp-ul nu a fost afectat. Si ca sa iti dau exemplul concret, am avut un Samsung din care am scos cartela SIM, wapp-ul a continuat sa functioneze pe el ca si cand cartela inca exista in telefonul respectiv, chiar daca am mutat-o in altul. Deci s-ar putea ca si in cazul lui, wapp-ul sa ii functioneze pe smartphone chiar si fara cartela. Si din moment ce ii functioneaza wapp-ul in continuare pe smart, va putea sa se contecteze si pe wapp web.

| JicaContra a răspuns (pentru Zorn):

Da, mi-am dat seama care a fost fenomenul la tine
insa la el, el NU mai are DELOC aplicatia pe telefon, pentru ca vrea sa bage cartela intr-un non-smart, iar wapp-ul e, efectiv gandit in felul asta: sa nu mai mearga pe desktop/web daca nu mai e pe smartphone... iar pentru asta politica wapp/Facebook (care i-a cumparat pe wapp) e de vina!

inca odata, poti sa verifici singur, dezactivezi wifi si datele mobile de pe telefon si vezi ce pateste app de desktopwinking