| AdelinaC a întrebat:

Daca mi se viruseaza telefonul si dau,, revenire la setarile din fabricatie" se sterg virusii?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Sunt virusi (pe anumite telefoane) de care nu poti sa scapit decat schimband placa de baza... NO SHlT!
insa asta a fost mai demult, practic root-au telefonul si schimbau si boot-loaderul
insa in ziua de azi am inteles ca de la S8 in sus, Samsung (in sfarsit) are read-only boot loader, asa ca in cel mai rau caz o resoftare ar sterge toti virusii, insa tot e o exceptie si asta (virus care reuseste sa root-eze telefonul)

in marea majoritate a cazurilor un reset la setarile din fabrica o sa stearga si virusii, dar (cum sper ca am demonstrat)... NU INTOTDEAUNA happy

| Bogdan70001 a răspuns (pentru ziftode):

Bine spus, dar mai este un lucru de mentionat. Ziceai de virusii care reusesc sa faca root la tel, chestia asta mergea inainte cu cativa ani.De la Android 6.1 chestia asta nu mai merge

| ziftode a răspuns (pentru Bogdan70001):

Poate, nu zic nu, insa pana la proba contrarie
eu aveam o idee PUR SOFTWARE de distrus hdd-uri care ar functiona si azi, dar 1. cand am avut-o era numai un exercitiu de capabilitate intelectuala (idea am avut-o cu ani buni in urma), 2. nu am nici cel mai vag chef sa fac rau cuiva, cu atat mai putin sa las asa ceva in libertate si 3. IMI E O LENE DE MA DOARE SA IMPLEMENTEZ ASA CEVA! big grin

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu dragilor, nu se șterg virușii.

Virușii NU sunt setări anapoda pe care la aduci la normal duăpă un factory reset. Virușii sunt aplicații instalate fără ca tu user, să vrei, și nu pot fi dezinstalate, Tot fi șterse cu un antivirus bun. Sau scapi de el prin RESOFTAREA telefonului

| Bogdan70001 a răspuns (pentru sierra1):

Alooo nenea' inteligent ce dracu spui acolo cu resoftare laughing) Daca nu ai root prin revenirea la setarile din fabrica se rezolva tot happy Da, daca ai root intra si fisierele de sistem si dupa revenire la setarile din fabrica inca ramane in fisierele de sistem (alea nu se sterg odata cu revenirea la setarile din fabrica).

| sierra1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Bade bogdan, resoftare = ștergere și rescrierea dispozitivului EEPRON memorie ce poate fi stearsa si rescrisa de mai multe ori si poarta denumirea de Eeerom (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory) Rămâne goală ca și memoria unora.
Ma vezi șl aici pe scurt să nu obosești
https://www.cellgsmservice.ro/resoftare-telefon/

| Bogdan70001 a răspuns (pentru sierra1):

Nu am nevoie sa ma inveti tu pe mine ce este resoftarea laughing Din moment ce am incercat toate ROM-urile posibile de Android Oreo pe un Xiaomi Redmi 4X, stiu si eu ce este resoftarea.Pana la urma cand schimbi ROM-ul faci o resoftare.Dar resoftarea unui telefon nu se face pentru un amarat de virus laughing))) realizezi asta nu? un wipe la setarile din fabrica ajunge.La resoftare se ajunge decat in cazul in care ai root si virusul se regaseste in fisierele sistemului

| sierra1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Din moment ce am incercat toate ROM-urile posibile (?!)

Mă lași...

| Bogdan70001 a răspuns (pentru sierra1):

Vrei sa ti le enumar?! Ma gandeam ca poate zici ca exagerzi d, dar daca gasesti tu unul care lipeste esti tare
Am incercat
-AEOS (AEX)
-Lineage OS
-Cosmic OS
-Pixel Experince
-Nitrogen OS (foarte bun)
-Ground Zero Roms Project Oreo
-Dirty Unicorn

Si astea au fost toate.App sper ca stii ca nu toate sunt oficiale.Si BTW cel mai bun dupa mine este AEX

| sierra1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Cel mai tare din parcare

| Bogdan70001 a răspuns (pentru sierra1):

Pai cam da.A si mai era resurrection remix (tot asa un ROM bun, dar foarte dezorganizat)

| sierra1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Sincer, deja sunt emoționat

Bula
| Bula a răspuns:

Cand dai "resetare de fabrica", atunci se sterg toate aplicatiile, setarile, virusii, pozele, parolele etc. ce ai pus dupa ce l-ai cumparat. Va trebui sa re-instalezi si sa setezi TOT, din nou.

De virusi poti sa scapi si sa te feresti daca instalezi AVG Antivirus versiunea free (gratuita), iar memoria o poti tine curat instaland si aplicatia CCleaner.

| Adry05 a răspuns:

Eu am dat actualizarea soft ului cand mi-a aparut si am scapat si asa

| gelu1970 a răspuns:

Nu intotdeauna.

| GPA a răspuns:

Da, dar este mult mai sigur să dai hard reset dacă dorești să ștergi orice urma de virus, mai ales din cache. Asta este o metoda mult mai folosită pentru a da reset total asupra telefonului.
Operațiunea se face închizând telefonul. Apesi simultan pe "-volum" și power. Ți apăsat pe cele 2, cel puțin 3 secunde, după ce pornește va intra în meniul firmware al telefonului (bios). După ce ai intrat, apeși pe wipe cache partition și data factory partition.

https://www.google.ro/......t.amp.html

http://solverbase.com/......_reset.png

Ți-am dat un exemplu în imagini.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Depinde cat de grav este virusul. In general se sterg odata cu resetarea, dar mie de exemplu nu mi se stergeau, chiar si dupa resetare, deoarece virusul s-a infiltrat in sistemul de operare, si am fost nevoit sa reinstalez androidul

| aADI a răspuns:

Da

| tal4556 a răspuns:

Da asa ar trebui

| Angel31 a răspuns:

Depinde de virus, backdore, rootkit... virus si virus. Raspunsurile sunt: DA, intr-un caz fericit. NU, intr-un caz nefericit.

| zharmas a răspuns:

Atunci cand tu intri pe diferite site-uri sau descarci tot felul de porcari o sa ai virusi dar nu neaparat sa dai resetare din fabrica poti baga un antiviruss si isi va face treaba iti recomand avast si clean master pentru a avea mai multa memorie. Si raspunsul la intrebarea ta este :
- da se duc virusi deoarece tu cand stergi tot din telefon virusi sunt in aplicatii iar cand le stergi nu o sa mai ai virusi deloc.
Funda? big grin

| Bluuueee a răspuns:

Depinde si de virusi... unii se sterg odata cu aplicatiile sterse, altii, mai,, avansati'', raman.

| Davidcfranta a răspuns:

Da se sterg

| Davidcfranta a răspuns:

Da se sterg in general doar daca ai un virus grav dar daca ai niste aplicatiii nu recomand dar daca iti apar publicitatii uitate pe Youtube