| Girly97 a întrebat:

Dacă telefonul meu are setată rețeaua preferată de tip 4G înseamnă că se va conecta doar la rețele 4G fără nicio excepție dacă nu găsește decât rețele 3G de exemplu?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca ai setat 4G inseamna ca telefonul va functiona la capacitatea maxima, la viteza cea mai mare pe care el o suporta. Si se refera la reteaua de telefonie mobila de la care ai cartela/abonamentul, si nu la retele wifi/wireless.
Viteza 4G consuma si mai mult curent de la baterie, dar este si mai mare.
Daca ai setat 4G si semnalul este mai slab de 4G, atunci in mod automat telefonul va trece pe semnalul 3G sau si mai slab -depinde de puterea semnalului.

Daca ai setat 3G, atunci te vei putea "bucura" de viteza de internet a 3G-ului, dar si bateria se va consuma mai putin.
Totusi, cu cat telefonul are semnal mai slab (adica este mai departe de stalpul de antene), cu atat bateria se va consuma mai repede.

Un link util:
https://kenstechtips.com/......al-meaning

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Preferata inseamna ca daca va avea de ales intre 3G si 4G va alege mereu 4G, dar daca 4G nu exista, va alege 3G sau ce mai este disponibil.

| Sofer a răspuns:

O sa îți meargă doar în 4g. Se mai muta pe 3g, când semnalul e mai slab. La mine rămâne tot timpul pe 4g sau h+ dacă e semnalul mai slab.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am fost in situație. A fost setat pe 4G si neavand semnal bun nu puteam sa ma conectez la internet. Am dat telefon la București, si mi-a spus sa il setez pe 2G/3G. Așa merge. Presupun ca va trebui da il setezi pe 3G/4G ca sa funcționeze si pe 3G.

| JicaContra a răspuns:

Ce inseamna cuvantul "preferat"?!?
NU inseamna "exclusiv", nu-i asa?!?

cu alte cuvinte daca gaseste 4G se leaga la 4G, chiar daca exista si 3G, daca nu e decat 3G o sa se lege la 3G

si NU, NUMAI 4G, chiar daca nu este decat 3G

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca este disponibil atat 4G cat si 3G, telefonul va folosi reteaua 4G.
Daca nu, foloseste 3G. Si daca nu este nici 3G, banuiesc ca va folosi 2G.

| Reghqen a răspuns:

De obicei da, când apare 3G sau 4G înseamnă ca netul are semnalul bun și merge foarte bine fără nicio înterferență, când apare H+ sau altele înseamnă ca netul are înterferențe și semnal slab ceea ce înseamnă ca netul va merge mai greu.

| floreadan a răspuns:

Da, el va cauta doar retelele cele mai bune la care sa se conecteze.