| SingleForOne a întrebat:

Daca trebuie sa folosesc garantia a unui telefon Samsung (cumparat de la Altex), imi trebuie un numar IMEI?
Trebuie sa-l duc la un service, dar nu pot beneficia de garantie fara acel numar?
Am vazut pe net ca pot apasa cateva taste, dar telefonul e inchis, datorita cauzei pentru care-i trebuie service.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie decat garantia in original si factura in copie. Anunti magazinul sa trimita curierul sa-l ia. Atentie: ai dreptuI la transport gratuit. Altexul este un magazin de nesimtiti. Mie mi-au refuzat transportul. Am scris la ANPC si s-au razgandit. Il pui intr-o cutie cu incarcatorul si castile, scrii pe o hartie adresa, telefonul si defectiunea si-l dai la curier cu plata la destinatar. Astepti sa ajunga la ei si apoi numeri 15 zile. Daca-l tin mai mult le poti face iar sesizare ANPC.

| 19flo79 a răspuns:

Codul este scris si pe cutia originala, daca o mai ai happy
Iti trebuie oricum bonul fiscal si foaia de garantie.
Daca nu, du-l oricum la service ca stiu ei ce trebuie facut!

| SingleForOne explică (pentru 19flo79):

Pe astea le am, dar ma gandeam ca poate nu accepta garantia fara acel numar care cica trebuia pe spatele telefonului sau tastarea codului acela, iar eu nu am pe spatele telefonului sau posibilitatea sa-l deschid...