| 09Ioana09 a întrebat:

De cateva zile am o problema la telefon. Daca ma aflu intr-un apel pe messenger/discord etc si folosesc telefonul si pentru altceva cum ar fi statul pe Instagram uneori apelul se închide brusc, fără nici un fel de explicație. Cand folosesc telefonul doar pentru apel fie ca il tin la ureche sau în pun pe difozor lăsandu-l pe birou, nu e nici o problemă cu apelul. Ce se întâmplă cu telefonul meu?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul tau este suprasolicitat sau banda de comunicare radio este prea ingusta /suprasolicitata.

Opreste restul aplicatiilor (lasate in background) si situatia probabil se va imbunatati.
Daca alte telefoane (aflate in acelasi loc) functioneaza fara probleme, atunci este posibil sa ai nevoie de o resetare de fabrica si re-configurarea telefonului si ale aplicatiilor folosite.

| LPCTSTR a răspuns:

Majoritatea producatorilor/dezvoltatorilor de telefoane introduc politici de "economisire a bateriei" ultra-agresive cu manifestari precum cele experimentate de tine.
Am patit si eu asa ceva, dar de la un timp a trecut, deci nici eu nu stiu ce sa mai cred.

In setarile pentru optimizarea telefonului/bateriei ar trebui sa existe optiuni si o lista cu aplicatiile pentru care sistmeul are permisiunea sa inchida automat aplicatiile nefolosite, chiar daca stau in background (trebuie sa cauti expres cum sa intri in setarile alea pentru producatorul, eventual si modelul telefonului in cauza). Cum tu tii aplicatia respectiva in background, poate sistemul devine confuz si uita ca aplicatia respectiva lucreaza, deci ii "da somnic silentios si fara drept de apel".

Acum... se intampla si cand numai aplicatia este deschisa in prim-plan?

| zilog a răspuns:

Prima dată reseteazăl la setările din fabrică
dacă face la fel, reseteazăl cu ciocanul de 10 Kg,
Dacă nu merge ia un ciocan mai mare!

| NotNamed a răspuns:

Utilizez discordul foarte des, gen cateva ore pe zi asa ca pot sa spun motivul pentru care se întâmplă asta. Din păcate tu nu poti face nimic, telefonul tau nu este problema. Aplicatia in sine are problema asta si crede.ma ca si eu o patesc si prietenii mei de pe iPhone si iPad. Nici eu nu.mi explic de ce nu s-a rezolvat aceasta problema știind ca persista de mai bine de un an. Insa ce pot spune e ca s-a mai remediat. Acum cateva luni era insuportabil gen la fiecare 30-40 min cel puțin un crash. Dintr.un zvon, nu stiu daca e sigur, problema asta ar fi mai intensificat pe telefoanele
de la Huaweii.

| Aleny4 a răspuns:

Natalia-sexy.tumblr.com