| ĂlaFrustrat a întrebat:

De ce arat urat in pozele facute de camera principala a telefonului? zici ca sunt deformat :/

si in oglinda arat perfect, la fel si in camera frontala

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand te pozezi cu camera principala, atunci nu te vezi pe ecran si nu vezi ca te rasucesti intre timp.
Daca vrei sa-ti faci poza buna cu camera frontala, da telefonul cuiva din anturaj sa te fotografieze.

| ĂlaFrustrat explică (pentru Bula):

Nu frate...pe camera principala zici ca sunt total alta persoana. ( nu sunt nebun -_- ) zici ca imi suceste trasaturile fetei!

| Bula a răspuns (pentru ĂlaFrustrat):

Se numeste iluzie optica.
Oricine sau oricui se face o poza dintr-un asemenea unghi, fata va fi deformata. Partile apropiate ale corpului se vad mai mari, iar cele mai departate se vad mai mici.
Efectul se foloseste deseori si pentru a face caricaturi (de poze).

Incearca sa-ti pozezi prietenii din asemenea unghiuri laterale, de apropierea unui brat, vezi ce va iesi!
big grin

| MasterDisk a răspuns:

Fă-ți poză în oglindă...

| Alex0000000000 a răspuns:

Ai grija sa nu fie vreo lentila deranjata sau chiar sparta de la socuri... E indeajuns sa ai o lentila din 16 pentru a iesi ca un mic mostruleț... Nu-ti fa griji esti o persoana frumoasa, sa nu iti pese niciodata de lume! Fundiță te rog?