| JusTPauL a întrebat:

De ce în aceeasi zona cu același operator de telefonie la un iPhone 6 am semnal mai bun ca la s9 sau mate 20pro?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefoanele mobile sunt bazate pe un mini radioemitator-receptor, cu care comunica la releurile apropiate de GSM.
Ca si alte aparate radio, unele sunt mai sensibile, altele mai putin. La fel, si puterea de emisie este diferita.
Diferenta deseori poate fi foarte mare. Am avut telefon cu care am vorbit si dintr-un TUNEL de cale ferata (si alte zone deluroase), iar altii n-au avut nici un pic de semnal.

iPhonurile au fost proiectate in special pentru SUA, unde sunt zone foarte mari cu semnal slab sau chiar fara, iar telefoanele facute in Corea sau China sunt destinate cu preponderenta oraselor mari, unde acoperirea este buna.

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Eu stau în Paris ar trebui sa fie semnal foarte bun.
Dar la operatorul meu nu este asa bun semnalul la telefoanele de top, în schimb la iPhone exista semnal bun.
4g+ este aproximativ echivalent cu H de la iPhone.
Exista posibilitatea de a mari semnalul la telefon.
Asta influențează sa consumul de baterie.
Ca de exemplu peste noapte în 8 ore scade cam 8% din baterie la s9+
Dacă îl pun în mod avion nu scade deloc în 8 ore.

| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Tu stii ca in SUA telefonia si internetul e mult mai slab ca in Romania?
In mod avion nu prea are ce sa-ti consume, sunt decuplate emitatoarele de radiofrecventa (telefonia, data, wifi, bluetooh).

| ziftode a răspuns:

Trebuia sa spui aceeasi cartela

daca ai Orange e pur si simplu posibil sa fii tratat diferit daca ai abonament ieftin, fata de unul scump, MI S-A INTAMPLAT ASTA

dadeam telefon la suport clienti si "prindeam un operator" dupa ce stateam la coada de 1-3 ori cate o ora (dupa o ora apelul se inchidea automat, ca doar nimeni nu vorbeste mai mult de o ora in viziunea Orange), iar eu plateam 4 euro, seful meu care platea 100+ de euro (nu mai tin minte) si raspundea operatorul de la Orange in... 30-40 de secunde

morala... ce operator? big grin

| JusTPauL explică (pentru ziftode):

Eu plătesc 46e pe luna.
Am 4g+ și un semn lângă LTE1 cu o micuța antena.
Am operator străin.