| Cyclon3 a întrebat:

De ce iphone?
Nu vreau sa imi iau iphone dar mi se pare un jeg telefonul asta.Cei care au iphone sau isi doresc unu..de ce?
De ce nu Htc? De ce nu Samsung?
Vreau pareri utile ..nu comentarii aruncate aiurea pentru ca sunteti plictisiti, obositi etc.

12 răspunsuri:
| IonutMihay a răspuns:

Mie unu nu`mi place deloc Iphone`ul.Si costa mult si nici nu e cine stie cestraight face sunt telefoane mult mai ieftine si muult mai bune. Iphone n-are nevoie bluetooth si + e foaaarte sensibil ...la cea mai mica scapare se sparge acel gemule tzsi costa 250lei sa schimbi gemuletul ala Deci prefer un queerty sau eventual HTC

| jock91 a răspuns:

Eu unu am Samsung galaxy ace plus si sunt foarte multumit de el.si in plus este mult mai ieftin fata de iphone

| Niiiicu a răspuns:

Eu prefer Samsung pentru ca imi place designul, pretul dar si performanta, iphone e bun dar pltesti jumate de pret doar ca are un mar pe el si se cheama iphone, deci fara iphone fie el cat de bunbig grin

| M1hai a răspuns:

Pai Iphone e ca un fel de drog, cand iti cumperi spui ca e cel mai bun, dar nu e bun de nimic, singurul lucru util e ca are multe aplicatii, doar atat! deci nu e bun. Daca vrei un telefon bun poti sa iti iei Nokia 920 Lumina sau Samsung Galaxy S3 sau Htc X one

| DenisIonut01 a răspuns:

Iphone e noul fenomen,cum a fost Nokia inainte, Nokia era simplu de umblat in el si avea tot ce iti trebuie mai era si rezistent, acum Iphone e simplu de umblat in el nu e asa complicat nu iti ofera ce iti ofera android (Samsung,HTC si restul) are un meniu de baza simplu unde accesezi repede telefonul (apelare contacte mesaje) si media (jocuri aplicati si restul) Are o forma unica care presupun ca ofera o stabilitate mai buna in mana, este foarte clar ecranu vezi foarte bine, este diferit de celalalte telefoane (sisteme de operare) si pe deasupra e si scump deci iti da impresia ca porti ceva pretios cu tine ca ai ceva mai scump decat celalalt asta e pentru cei de bani gata sau increzuti(nu eu)ex:fetele cu draga mi s-a rupt o unghie si baieti frate eu am bmw, iphone, casa cu piscina. Asta e parerea mea eu personal de asta l-as dori happy

| valentino52 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Prima parte iti dau dreptate as mai adauga ca materialele folosite in producerea telefonului sunt superioare Samsungului (metal, sticla) si lasa un feeling foarte placut telefonului. De asemena chiar daca specificatiile tehnice uneori sunt mai slabe ca la un Samsung sau HTC, telefonul e gandit in asa fel incat sa profite la maxim de procesor etc. Sistemul de operare desi e limitat si nu iti da voie sa instalezi piraterii si programe care nu sunt aprobate de Apple, e un sistem de operare extrem de stabil si lipsit de virusi. Compatibilitatea hardware-software e perfecta si telefonul se comporta ireprosabil adica ai 10 jocuri deschise, mesaje, camera foto, facebook etc si treci dintr-un program in altul prin bara de multitasking, trecerea se face intr-o sutime de secunda. Un factor care e cat se poate de adevarat e ca sunt rezistente (nu neaparat la cazaturi e normal sticla sa se faca tandari daca o scapi, plasticul nu se "sparge) telefonul e rezistent in timp adica inca se vand Iphone-uri din 2009 3GS care sunt inca extrem de bune si se misca foarte bine. Mai e si brandul, dar in mare e cum ai spune, cel putin pentru americani " telefonul poporului" adica e ceva foarte foarte simplu de folosit cu un meniu intuitiv, nu trebuie sa iti bati capul cu el, face lucrurile repede si usor.
Cat pentru a 2a parte a mesajului tau nu e adevarat deloc. Cred ca 80% din cunoscutii mei au telefoane Apple ce ti se pare asa scump ce mi-e ca dau 3000 pe un iphone nou nout sau 2800 pe un S3. Repet iPhone nu e o fita nici pe departe, nici motiv de lauda sau mai stiu eu ce. E un telefon ca oricare altul si multa lume il prefera pur si simplu pentru ca e foarte usor de utilizat si nu iti da batai de cap.

| Cyclon3 explică (pentru valentino52):

Aici te contrazic ..am un iphone 4 si sincer sa fiu..nu prea merge cum ai zis tu.10 jocuri, facebook etc..sincer? am incercat sa fac asta iar bateria a tinut 1 ora dintre care mai mult de 30 minute nu am putut umbla fiind intepat.Deci partea de procesor si ram nu sunt prea sigur ca merita banii.Nu stiu ce idiot ar da cam 3000 lei pe un iphone si l-ar scapa straight face in puii mei daca til iei iti pui lipici pe mana si nu ii mai dai drumul.Sistemul de operare nu e pe departe cel mai bun. Dupa parerea mea Android il intrece cu 2 clase.In America cred. sper sa fie gresit sau nu..Am 3 prieteni in America ..si intr-o scoala din New York a fost o mare neintelegere intre profesori si elevi din cauza acestor,, gadgeturi'' de,, utlima generatie''. Deci practic mi se pare un telefon prost.
P.S:Am iphone fiindca l-am primit.Nu mias fi cumparat Iphone.

| Cyclon3 explică (pentru DenisIonut01):

HA pai asta e gandirea romaneasca. "Uite-l ba pe Vasila are aiphone 5 bah..si se joaca nfs. Trebuie sa imi iau si eu.Cat costa? Cam 3000 lei.A lasa numai mananc shaorma o luna". Deci daca ai un telefon scump in buzunar te simti mai pretios? Ha. dintr-o cazatura, scapare, alunecare etc. ti s-a dus pretuirea.

| Cyclon3 explică (pentru M1hai):

Nu e un drog este o gandire romaneasca.Merge un taran intr-o gara ..si vede pe unu cu un Iphone.Ce zice romanasu nostru? "Uitel pe ala.ce telefon are? Oau aiphone? sa-mi trag 3 palme.Ma duc sa imi iau si eu unu."

| valentino52 a răspuns (pentru Cyclon3):

Nu pot spune ca am fortat telefonul la maxim dar cand aveam Iphone 4 n-am avut probleme cu el cu orice aplicatie lansata la vremea respectiva. Acum au aparut altele mai performante care necesita pentru a rula impecabil minim 4s. Bateria tine putin la orice telefon daca il folosesti intens. Si eu sunt unul din "idiotii" care am scapat acel Iphone 4 si s-a spart ecranul s-a facut floricele micute. In schimb touchscreen-ul inca mergea foarte bine chiar daca digitizer-ul era spart tot. Vreo 400 lei ma costa un geam dar l-am vandut asa spart cum era cu 300 dolari si am completat pentru unul mai nou. Se intampla eu l-am scapat la un gratar incercam sa luminez ceva cu blitz-ul a cazut pe coltul unei pietre decorative din curte si asta e.

| Cyclon3 explică (pentru valentino52):

300 dolari un iphone spart? te anunt ca asta ar insemna 1000 lei.Cine ar fi fost prostu care ar fi dat asa multi bani pe un telefon spart?straight face

| valentino52 a răspuns (pentru Cyclon3):

Mai exact 950 lei i-am dat rest 500 de mii. recunosc ca initial vroiam sa-l vand cu 600 tinand cont ca era telefonul Neverlocked. Era un baiat care si-a schimbat la telefonul lui carcasa sa il faca alb si avea un display-ul vechi si nu avea ce face cu el. Atunci un Iphone 4 neverlocked se vindea cu 1400 lei si daca tot avea un display a cumparat unul pentru varsu sau ceva de genul. Ce pot sa zic l-am prins bine el m-a intrebat cat vreau pe el si am zis 700 si a fost de acord. Intre timp m-am razgandit si am zis ca imi dau comanda de carcasa si nu-l mai vand. Mi-a zis ca imi da 950 lei pe el si am acceptat laughing