| anonim_4396 a întrebat:

De ce la telefoanele Xiaomi nu prea se aude bine sunetul in handsfree? Calitatea mi se pare cam subțire sau știți ceva căști bune pentru Xiaomi?
La Samsung s9 sunetul in căști era demențial, la Xiaomi se aude cam prost.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

In cazul asta ia nemuritoarele KPP. Poti spune ca sunt urite si nu as avea de ce sa te contrazic, dar nu degeaba sunt in productie din 1984 pana in ziua de azi...https://www.amazon.co.uk/......ref=sr_1_2 dchild=1&keywords=porta+pro+koss&qid=1603479351&sr=8-2

20 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde exact ce model compari cu ce model. Uite, eu am Mi A1 si amplificarea pe jack de la el e cu ani-lumina in fata modelelor de dupa el din aceeasi gama de pret. Depinde exact ce casti folosesti. Uite, eu de exemplu cu Mi A1 am folosit o perioada destul de lunga (inca le mai am, dar nu prea le folosesc) Xiaomi Mi Piston Basic. La vreo 50 RON cit am dat, suna EXTRAORDINAR. Pe linga alea am conectat pe jack la telefon si Koss Porta Pro (sunet incredibil de bun, indraznesc sa compar cu telefoanele de top de la HTC de acum citiva ani), Creative Aurvana SE, SXFI Gamer, SXFI Theater. Excelent in toate cazurile. Wireless folosesc UGREEN HiTune (calitate excelenta la convorbiri, sunet foarte slab pentru muzica) si 1MORE omthing AirFree (bas impresionant, medii so-so, inalte dezastru), ambele prin Bluetooth, aparent doar la AirFree am HD-AAC. Ah, da, si am mai folosit si pe USB-C Creative SXFI TRIO care suna absolut demential din orice punct de vedere. Buba e ca sunt vreo 200 de dolari si nici nu le gasesti la noi pe nicaieri, din ce am vazut.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Știu că cu amplificator se aud bine. Eu vreau căști simple sa se audă ok da nu prea găsesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Castile nu vin in pachet din considerente de pret inainte de orice altceva. OK, da' tu nu ai zis CE MODEL ai ca sa iti pot recomanda ceva. Ar fi o idee sa zici si ce muzica asculti de obicei, totusi. A, da, si un buget. Eu ma refeream la amplificarea pe care o ofera telefonul pe jack. Din ce casti am mentionat, doar SXFI TRIO au amplificator separat.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Redmi 9 prime am.

| IIonut177 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer daca ai dat s9 pentru un telefon de 6 milioane. Nu stiu de ce. Era mult mai bun s9. Era vechi dar la timpul lui era flagship deci avea materiale premium. Oricum. Sunetul la casti depinde si de telefon. De ce placa de sunet are si chestii. Eu am un xiaomi mi a3. Si la iphone 6 plus de acu 6 ani se aude mai bine la casti. Nu recomand xiaomi uri ieftine. Nu stiu, eu nu imi mai cumapar xiaomi oricum.

| anonim_4396 explică (pentru IIonut177):

L-am luat că are display mare și baterie de 5000 eu mă uit la filme de pe tel.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Alea vin cu mufa tip usb, mă gândesc că costa 600-700 de Ron.pe eMag nu le-am văzut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

1. NU te mai uita la filme de pe telefon! Acum nu, peste un an nu, peste doi nu, dar peste vreo 10-15-20 o sa regreti profund treaba asta.
2. Sint 125 de lire in UK. Posibil-probabil sa trimita in Romania. Nu stiu, eu le am direct de la ei, ca review sample (bine, ma am pe bune cu omuletii de la Creative Singapore si nu mi le mai cer inapoi, acusi o sa umplu un dulap cu castile si DAC-urile USB de la ei) - https://uk.creative.com/p/super-x-fi/creative-sxfi-trio#buy
@IIonut177: Daca vrei musai sa sune nu-stiu-cum telefonul, inainte sa il cumperi iei frumos si urmaresti ceva review-uri. Si daca vrei muzica cum trebuie, iei o scula fix pentru asta, ceva compact si care sa sune cum trebuie. Uite, de exemplu pe la 70 de dolari gasesti FiiO M3 Pro, care are DAC-ul folosit in LG V20 - https://www.notebookcheck.net/......356.0.html

| anonim_4396 explică (pentru IIonut177):

S9 e varza la baterie. eu stau mult pe net. Nu compara o baterie de 3000 cu una de 5000 m-am saturat sa îl încarc zi de zi.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe tel am dat 550 laughing nu costa telul cat costă căștile laughing. Adevărul e că ar trebui să mă feresc de căști de tip in ear având acufene happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

La cinema numai filme nasoale sunt, eu sunt fan filme horror. locuiesc în Romania nu în Cehia

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu ceva de Cehia? Ideea era sa te uiti pe un monitor de vreo 20 inch macar sau la tembelizor, ca filmele pe telefon sunt tot ca si cum ai citi carti de alea minuscule cu font minuscul. Ajungi in timp la niste dioptrii ceva de speriat.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am înțeles, mersi de sfat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta ia nemuritoarele KPP. Poti spune ca sunt urite si nu as avea de ce sa te contrazic, dar nu degeaba sunt in productie din 1984 pana in ziua de azi...https://www.amazon.co.uk/......ref=sr_1_2 dchild=1&keywords=porta+pro+koss&qid=1603479351&sr=8-2

| Wr3nch a răspuns:

Foloseti aceleasi casti ca si pe S9? Daca nu faci rost de o pereche de casti de la akg/skullcandy/o firma calitative si se rezolva.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Da, căști AKG.se aud la fel. Încă am o pereche de căști de la Allview și se aud puțin mai bine. La Xiaomi cam orice tip de căști ii iei se aud la fel.

| Celcestietot a răspuns:

Din cauza producătorului. Una este Samsung, alta Xiaomi. În acest caz este vizibil ce firmă oferă o calitate mai bună și pe un termen chiar îndelungat. Samsung scoate device-uri pe banda rulanta de mai multi ani și este mai de încredere.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da la Xiaomi am probat mai multe căști și toate se auzeau relativ la fel. Chestia pro de la Xiaomi e bateria, te tine enorm pe când la Samsung e varza. Samsung are AKG e normal sa se audă mai bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci încearcă să îți iei orice pereche de căști recomandata, de la branduri cunoscute.
Da, dar vezi tu, se simte altfel în timp utilizarea la Samsung, duce mai mult pe alte părți și își păstrează adeseori calitatea originala. Știu telefoane bune la baterie, dar praf la restul, sau, ei bine, timpul reușește să facă diferența, chiar daca la început aspectele negative sunt insesizabile.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai de aia nu vin căștile incluse la Xiaomi când cumperi un țel nou că se aud prost, știu și ei asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt șmecheri happy