| anonim_4396 a întrebat:

De ce la unele telefoane recent apărute, încărcătorul nu se mai livrează în pachet împreună cu telefonul, căștile și cablul de date?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru castig suplimentar.
Au invocat motivul ca utiliatorii au incarcatoare de la fostele telefoane pe acasa, insa sub aceasta minciuna, ei castiga 30-50 de euro in plus la majoritatea telefoanelor noi vandute.
Pentru ca daca vrei sa iti incarci noul S22 Ultra la viteza maxima, nu te poti folosi de fostul tau incarcator de la S7, care incarca cu 15W.
Ai nevoie de noul incarcator, cu 45W.

Totusi, din cate stiu, in afara de Apple si Samsung,
ceilalti producatori livreaza inca incarcator in pachet pe 99% dintre modelele scoase.
Se multumesc sa te mulga de bani pentru modelul de top poate, care oricum costa peste 1100 euro, si se presupune ca nu saracesti daca mai dai 35.

19 răspunsuri:
| 120bulevard a răspuns:

Nu se mai livreaza deoarece ei anticipeaza ca TU mai ai pe acasa vreun incarcator cu care sa-ti incarci telefonul nou, ca sa "salveze planeta" de la distrugere, incalzire globala, emisii de carbon si prostii de-astea. Dar ei nu se gandesc ca polueaza mult mai mult atunci cand fabrica un incarcator separat, pus intr-o cutie separata, adus in depozite de masini separate, care la randul lor polueaza, e o mare excrocherie prin care ei vor sa faca bani, profit mai mult, nu au niciun interes in a salva planeta, vrajeala mare, e doar o scuza pentru a le cumpara lor incarcatorul separat si sa platesti mai mult pe el, ca normal, doar o sa ai nevoie de el laughing

Bula
| Bula a răspuns:

In pachetele sigilate din fabrica sunt prezente si accesorile.
Lipsesc doar din cutiile care au fost deschise si "inspectate" (de obicei de personalul vanzator), care le vand separat.

| halogen001 a răspuns:

Banii sunt motivul. Se câștigă mai bine (se vând mai scump) atunci când se vând separat.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Hmmm... nu. Un amic de-al meu a cumparat iPhone 12 din Olanda, nou-nout, sigilat si se mira de ce n-are alimentator. Nici macar n-ar fi avut loc in cutia aia.

| doctorandus a răspuns (pentru halogen001):

Dap, am cumparat recent un mobil de la Nokia si a venit fara alimentator. De fapt si-asa am prea multe, nu-i duc lipsa.

| Superior a răspuns (pentru 120bulevard):

In realitate sigur vei avea nevoie de el, mai ales daca ai telefon cu tehnologie fast-charge, normal ca ai nevoie de unul pe masura.
La Poco/Xiaomi/Redmi/Motorola iti da si husa, si folie protectie pe langa incarcator si casti big grin

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

"Sigilat" cu scotch sau asemanator. big grin
La mmulte agazine poti cumpara incarcatoare, casti etc. cu cateva zeci de lei, originale. Adica scoase din cutii.
Cunosc problema din surse interne, sigure.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca au fost obligati sa faca un incarcator universal pentru orice model de telefon, nu te mai pot stoarce de bani in caz ca se strica deci nu se mai complica cu ele si reduc costurile astfel.

| Mosotti a răspuns (pentru NLS):

Nici nu e bine sa incarci la viteza maxima, ca f acumulatorul mai repede, asta e o capcana cu incarcarea rapida, lasa-l domne sa se incarce normal, ca pana acum n-a murit omu ca le-a incarcat normal.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

E direct de la T-Mobile, produs original. Luat cu abonament pe doi ani.

Cutia este produsa de Apple, iar un incarcator nu avea loc in ea. La olandezi daca falsifici o marca platesti milioane.

Marfurile falsificate se confisca si sunt distruse. Inclusiv daca pui eticheta de Apple pe cutie fara permisiunea Apple.

| Crackman a răspuns:

Ei zic ca ai deja acasa un incarcator ( adv si asta ) si astfel protejezi mediul

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

In acel caz, pretul trebuie sa fie mai mic (pentru compania de telefonie, "inclus in abonament").
Iar daca ai nevoie de accesorii, atunci mai platesti.

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Fac economie de "spatiu" 70%... laughing

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

De fapt Apple nu mai pune incarcatoare de vreo 3 ani, iar Samsung de un an, sau asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca vanzandu-le separat se castiga mult mai bine.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Economia de spatiu este de 41.17%. Adica volumul unei cutii noi este volumul unei cutii vechi minus 41.17% din el.

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

"Economie de spatiu" + vanzare suplimentara de accesorii. happy