| anonim_4396 a întrebat:

De ce mi se descarca repede bateria telefonului meu Samsung Galaxy A5 2017 cand am activat always on display?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intrebarea ta conține și răspunsul. Bravo

| theforceofgood a răspuns:

Pentru că dintre toate componentele telefonul, ecranul consumă cel ami mult.

| margaritmarius3 a răspuns:

Functia AOD consuma bateria mai rapid decat atunci cand e dezactivata, pentru ca si numele "afiseaza intotdeauna" isi spune chestia asta, ecraul tau ramane in permanenta pornit, intr-adevar, negru predominant fiind si un ecran AMOLED costuma cu mult mai putin decat ai umbla pe el, pentru ca ecranele oled pentru a reda culorile inchise inchid pixelii, fata de un lcd sau ips. Insa asta nu ar trebui sa fie sesizabil daca nu ai avea probleme si cu bateria. Incearca sa opresti toate aplicatiile deschise in momentul in care nu mai utilizezi telefonul si scoate prostia aia de aod. Sau cel mai recomandat schimba bateria pentru ca totusi sunt aproape 2 ani de cand te duce, e normal sa se uzeze mai ales cand cel mai probabil nu l-ai incarcat corect (incarcarea corecta a unui telefon este cu incarcatorul original, cand nu are mia putin de 25% baterie, totodata sa nu il utilizezi in timpul incarcarii).