| madu1 a întrebat:

De ce nu imi merge cartela sim de la telefon imi cere pinu il pun si apoi zice pin acceptat si nu merge imi arata ca, cartela nu merge?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este DEFECTĂ cartela respectivă ( dacă nu a EXPIRAT numărul ) şi trebuie schimbată!

Mergi cu ea la o reprezentanţă a operatorului de telefonie şi ţi-o schimbă cu altă cartelă ( cu acelaşi număr ).
E posibil să te coste 10-30 lei...

Toate cele bune.

| valentingb a răspuns:

1.Daca e o cartela Orange, o data la 2 ani trebuie schimbata.
2.In general asta se intampla din cauza ca stratul de contact este sters, daca te uit pe cartela, vei vedea niste dungi de la contacte, in cazul asta. Trebuie schimbata.
3.Probeaz-o si pe un alt telefon, poate telefonul e de vina.
In orice caz, cel mai probabil va trebui sa mergi la compania care iti ofera serviciul de telefonie si sa ceri schimbarea cartelei cu una noua, dar sa pastrezi numarul (daca vrei). Pentru asta, ai nevoie de buletin.

| madu1 explică (pentru valentingb):

Cartela este frog...si am incercat sa o pun si in alt telefon si tot asa imi arata sa introduc simu desi este ous in telefon

| valentingb a răspuns (pentru madu1):

Mergi la Cosmote/Internity/Beep sau alti parteneri si cere inlocuirea cartelei cu una noua. Vei pastra numarul, creditul si orice optiune activa pe cartela.