| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se face la telefoane și tablete ca procentajul bateriei să fie de la 1 la 150 sau de la 1 până la 200?
Adică atunci când încarci telefonul/tableta să aibă procentajul maxim de 150 sau 200, nu 100 cum e în prezent.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pai si care ar fi diferenta?
Poate sa scrie si 600% pe ecran,
bateria unui anumit model are un anumit numar de miliamperi/ora (mAh), si in functie de cat de intens foloseste cineva telefonul acela, se va descarca in 6 ore, sau la altii... dupa 12 ore.
Sau dupa 2 zile.

Pe ecran apare un numar care reprezinta intregul, capacitatea ei in intregime.

De regula, la matematica,
o parte (capacitatea dupa o perioada de folosire)
dintr-un intreg (capacitatea dupa incarcare) se reprezinta in procente.

Poate sa se reprezinte si altefel daca vrei, in procente subunitare (0, 6/1, etc).

Indiferent de modul in care afisam partea ramasa disponibila din acel intreg, rezultatul e acelasi, nu va tine mai mult.

Daca s-ar afisa 150%, cand ar ajunge la jumatate ar afisa 75%, ceea ce e mai greu de "digerat" de catre cei cu putina scoala.

,

19 răspunsuri:
| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Complicare degeaba, cred ca d asta

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Te si incurca si nici nu e practic

| Dismally a răspuns:

Pentru ca este procentaj, 100% inseamna ca bateria e plina, mai mult de atat nu incape in ea big grin

| Apokales a răspuns:

Cred ca 100 este un numar optim, nu stiu. Si daca este de la 1 la 1000, cam tot aia ar fi. Insa exista anumite numere "magice" pe care oamenii le prefera. 1, 2, 3, 5, 7, 10, 12, 15, 50, 75, 100. Si cum suna suta la suta, one hundred percent? Suna bine, nu? Dar zece din zece? Unu din o suta cincizeci? Ar fi ca naiba happy.
In prinvinta numerelor exista anumite legaturi pe care le gasesc interesante, desi nu ma pricep la mate si nu-mi prea place. 7 este numarul optim pe care-l putem retine +/- 2, este numarul optim din care putem alege fara mari probleme. Gandeste-te la curcubeu, la zilele saptamanii. Intr-un experiment s-a aflat ca oamenii retin usor 5-9 elemente, in medie 7, poate ca babilonienii stiau ceva cand au facut saptamana de 7 zile, poate curcubeul (ROGVAIV) este o alta semnatura a lui Dumnezeu, la fel ca cifra pi.

| mastadont a răspuns:

Pentru că nu ar fi logic. Fiecare baterie are o anumită capacitate, când este încărcată complet înseamnă sută la sută, 100%. Dacă ar avea o capacitate de 200% ar însemna că, printr-o anumită tehnologie, se dublează capacitatea inițială, ceea ce nu e adevărat. Procentajele de genul celor menționate de tine se folosesc mai mult pentru a exprima date statistice, cum ar fi profitul unei firme, de exemplu, putem spune, știind că o firmă a avut anul trecut un profit de 10000 de lei iar anul ăsta de 25000 de lei, că a avut acest an un profit cu 150% mai mare decât anul trecut.

| CassiusAlexander a răspuns:

Un procent înseamnă 1 din o sută(cent). E cel mai simplu așa. Nu e ca și cum dacă ar fi "200%" ar fi bateria mai mare. Doar că ce era înainte 1% ar fi 2%, și deci ar exista o treaptă de 0.5. Dar nu cred că e necesar deloc așa ceva.

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca unii chiar au chiulit la orele de aritmetica.

| Freya1 a răspuns:

Ca iti pune 100 sau 1000 tot plina e.Asa ca e mai simplu asa, oricum nu vor tine mai mult încărcate.

| T0T a răspuns:

Nu ți-a prea plăcut matematica.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu exista mai mult de 100 %.
Cum sa pui 101 %?! Nu exista asa ceva. Nu exista 101 % din oameni..sau 101 % din baterie...

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Ea se refera la procentaj, nu la un numar pur si simplu, daca e pecentaj, nu ai cum avea mai mult de 100 %.
Nu e doar un nr care sa reprezinte de la 0 la maxim, ca acolo poti pune si 500 ca sa fie mai fina progresia sa regresia, desi nici asa, s-ar putea sa nu-ti permita rata de descarcare sau incarcare a bateriei sa poti folosi 500 ala maxim.

Ca o sa te trezesti ca de la 500, scade la 400 brusc, si nu te ajuta.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Da, nu poti mai mult de 100 %, in matematica n-am auzit 120 %, ca si ea s-a referit la procentaj.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ce zici de un 200% cu o baterie externa laughing?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai telefonul e facut sa raporteze procentul la bateria lui, nu la alte surse de energie. Dar si asa, tot 100 % e maxim din suma celor doua surse ca si capacitate, nu ca tensiune, externa + interna.
O sa se refere la procent din intreaga capacitate, deci tot nu ai peste 100 %.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Daca freci bateria, nu se pune ca 101%, ca i-ai mai dat tu un imbold? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu, ca ea atata are capacitatea aia fixa, nu poti scoate mai mult din ce are.

| DonEduardo a răspuns:

Ti-ai inspirat aceasta intrebare de la Alverto?