| kb9 a întrebat:

De ce un telefon nou trebuie lasat 3 ore la incarcat inainte de prima pornire, pentru ca asta scrie cam prin toate "Ghid(-urile) de pornire", adica, nu e testat si incarcat deja de producator?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Asa era pe vremuri cand bateriile veneau neformatate si trebuiau tinute nu stiu cate ore la primele incarcari. Acum vin preformatate si in general la 50% pentru ca acolo sunt cel ami stabile.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde scrie? Il incarci normal.

| zilog a răspuns (pentru darrio2007):

Tatal meu electronist automatist, eu am crescut in service telefoane mobile si televizoare acolo era casa mea in service,
asa ca la 14 ani eu reparam televizoare SIRIUS DIAMAT 3CI orizont
telecolor grundich akai, reparam telefoane mobile Nokia 3310, nockia, Samsung diga, ALCATEL PENTRU AUTUTURISME cu antena,
reparam centrale telefonice Panasonic,
reparam multe lucruri care veneau la reparat care contineu acumulatori
asa ca am crescut in service, am dat la liceu de electronica si in paralel am reparat etelevizoare poate si tlefoane mobile cu clapita poate si pana la ora 3 noaptea
apoi am fost descoperit de cei de la o firma foarte mare de telefone mobile si reparam in service la ei schimbam chip-uri pentru placi de sunet cipuri pentru incarcare cipuri pentru retea... resciam eprom-uri memorii flash bios... schimbam tastaturi butoane baterii, rescriam softuri la baterii acumulatori
ce sa iti spun experienta de vreo 10 ani de stat in laborator cu osciloscopul in mana
munca de analiza si cercetare
asa spune sangele meu
nu neaparat ca scrie undeva
daca vrei scot 2 diplome de la 2 facultati mai pun peste ele scoli facute in elvetia Grecia si america pe partea de proiectare electronica si ma apuc sa scriu undeva
apoi pot sa spun uite unde scrie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu te referi la perioada aia de 12 ore, nu? Care este doar un mit mai nou.

Te referi la cea de 3 ore? Din cate stiu, nu am vazut vreun ghid care sa precizeze aceasta perioada de 3 ore. Si chiar te rog sa imi arati undeva asta big grin. Doar perioada aceea de 12, care dupa cate am zis... nu este necesara la noile baterii. Noile, adica vechile, ca de mult este asa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Unde ai citit asa enormitate? Eventual daca e sa zicem iarna si a inghetat cit a stat prin masinile si depozitele curierului, cand il aduci acasa e de preferat sa il lasi vreo cateva ore bune ca sa ajunga la temperatura camerei si sa nu ii dai drumul din prima. Asta e valabil cam la toate electronicele.

| zilog a răspuns:

Pentru că în raft bateriile se descarcă aproape de tot!
înafara faptului că ar trebui să formatezi bateria chiar si cea modernă dacă vrei să te țină mai mult trebuie sa o incarci cu tel stins maxim apoi sa o descarci maxim
apoi sa o incarci maxim apoi sa o descarci maxim de vreo 6 ori
dupa care acesta firmatare nu strica sa i-o mai faci o data pe luna
adica sa ii incarci bateria cu tel stins si sa o descarci apoi repede.

acum trebuie sa il incarci imediat ce il cumperi de preferat cu telefonul stins pana cand ajunge la 100% pentru ca asa s esimte bateria mai bine
pentru ca daca scade sub un anumit nuvel de curent in bateria respectiva
bateria refuza sa se mai incarce
si atunci ce faci ai telefon nou nout care refuza sa porneasca incarcarea

| Sekim a răspuns:

Probabil la bateriile mai vechi ai auzit de o perioada de incarcare inainte de folosire pentru ca recent nu cred ca mai e regula asta pe undeva. Inainte era pentru a testa bateria. Erau nesigure si aveau un risc de a exploda din cate am auzit *se poate sa nu fie asa, atentie*. Acea perioada era pentru a testa siguranta si daca are limita aia ca sa nu mai incarce dupa ce atinge limita de 100%.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu stiu in ce ghiduri ai vazut tu ca scrie asa ceva, dar nu trebuie.

| kb9 explică:

Modele precum: A20e de la Samsung sau Redmi 9 de la Xiaomi, chiar si laptopuri, Asus seria X500 din 2019