| ShREKT a întrebat:

De un timp telefonul mi se descarca de doua ori mai repede. Daca ii schimbi bateria cu una noua, va merge din nou bine? Bateria este de vina?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cunosc un caz în care s-a cumpărat o baterie nouă, originală, și se descărca tot la fel de repede ca și ce-a veche.
Eu recomand schimbarea telefonului cu unul cu acumulator de cel puțin 4000 mAh (Xiaomi, Asus -acesta de pe urmă are acumulator și de 5000 mAh și costă în jur de 1000 lei și chiar mai puțin).
În plus, și procesoarele noi, și softul (androidul) ajută la menținerea energiei acumulatorului.

| RoCkKiD a răspuns:

Reseteaza-l la setarile din fabrica prima data si vezi daca se imbunatateste treaba. E posibil sa ai ceva aplicatii care iti seaca bateria.

| RobertMoon a răspuns:

Da. Bineînțeles că este de la baterie. O schimbi cu una nouă, bateriile de la telefoanele astea noi au durata de viață maxim 1 an jumate, apoi se descarcă foarte repede. Ce telefon ai?

| ShREKT explică (pentru RobertMoon):

Allview V2 Viper X, e fabricat cam acum 3 ani jumate, eu il am de aproape 3 ani si vreau sa stiu sigur daca bateria e de vina

| RobertMoon a răspuns (pentru ShREKT):

Logic că bateria e de vina laughing câți ani crezi că tine una? În timp se consuma mult mai repede datorită încărcărilor repetate