| iintunericul a întrebat:

Dece,, my speed meter" imi porneste asa de greu, adica atunci cand se conecteaza la satelit, astept si 20 de minute pana imi spune cu cat ma deplasez, m-ai o are un coleg aplicatia asta si lui ii porneste imediat, de ce mie nu imi porneste GPS-ul sau ce ar trebui dar dupa catva timp imi orneste. Eu vreau sa porneasca imediat

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Poate colegul tău ține permanent activat modulul de GPS și atunci se face mai rapid sincronizarea cu sateliții (fără de care niciun program care folosește datele de la GPS nu poate funcționa). Sau are aGPS și și în acest caz se face mai repede sincronizarea.
Oricum, dacă vrei ca sincronizarea să fie cât mai rapidă, e bine să ai activată și partajarea locației pe google, dar și să stai pe loc după ce activezi modulul GPS până se face sincronizarea asta de care vorbeam. Și să ai obligatoriu vedere spre cerul liber! (GPSul nu merge în clădiri, metrou etc.)!