| purcelusaxpeppa a întrebat:

Deci am o mare problema...
Am avut diverse telefoane si pe toate am avut aceeași problema, imi aparea acel semn al exclamarii langa WiFi.
Am schimbat telefoanele si mereu se repeta problema aceasta, parintii mei nu sunt ingrijorati iar in schimb ei glumesc cu replica "stau prea mult pe telefon" (nici macar nu e asa).
Inainte am avut un Huawei p8 lite iar acum Samsung j6 2018 si acum problema aceasta a reaparut si pe telefonul actual. Faza e ca isi revine pentru cateva ore sau chiar minute iar apoi se strica pentru cateva ore...
Nu stiu ce sa mai fac asa ca va rog dati un raspuns. Parintii mei nu vor sa imi incarce telefonul cu credit si date din nu stiu ce motive. SCUZE PENTRU GRESELI DAR MA GRĂBESC SA SCRIU SI STIU CA NU MA DESCURC LA EXPLICAT ASA CA DACA AVETI VREO INTREBARE MA INTREBATI

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Routerul pe care il ai nu functioneaza corespunzator. Telefoanele nu au nimic.

Bula
| Bula a răspuns:

De vina este routerul.
Din cauza imbatranirii unor piese, frecventele interne de lucru se decaleaza, iar comunicatia cu alte dispozitive nu se mai poate realiza (ca si cum s-ar deplasa un post pe scala aparatului de radio).

Daca fenomenul este deja prea deranjant, atunci trebuie schimbat routerul.

| Bizon95 a răspuns:

Excludere simpla: cand doua rable merg la fel inseamna ca sunt ceasuri bune

daca ai testat mai multe telefoane si toate "au" aceeasi problema atunci poate ca nu au nici o problema si problema e din alta parte
asa ca intrebari:

treaba asta iti apare oriunde sau numai acasa, adica la un singur wifi sau la toate? (daca e intr-un singur loc problema e acolo, daca e oriunde atunci ori setezi ceva foarte gresit in telefon, ori esti incredibil de ghinionist si toate telefoanele au wifi defect)

pe alte device-uri care NU sunt pe wifi ai internet? (adica un calculator/laptop cu fir)... intrebarea asta rezulta din semnul exclamarii, care denota faptul ca la wifi te connectezi, dar dupa aia ai net (deci nici routerul wifi nu e de vina ci connexiunea la internet)

da mai multe detalii despre configuratia retelei pe care nu iti merge wifi-ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi criptarea de la router, sa nu fie una veche, ca asa am avut si eu un psp, si erau setarile naspa la router, cu parola, trebuia sa schimb criptarea.

| Edw08 a răspuns:

Conectivitatea la Wifi este de vina, ori se pierde ori e semnal slab. Nu are treaba cu telefonul.

| Diana1961 a răspuns:

Problema nu e la telefon, ci la router