| JusTPauL a întrebat:

Detinatorii de S9+ ce parere aveti de camera foto?
Eu l-am comparat cu vechiul meu telefon LG g3, iar la lumina scazuta pozele cu blit lasa de dorit.
Am pozat tocul de perna cu amandoua telefoane, iar LG ul a scos poze clare, foarte detaliate si realiste.
Inca nu i-am dat upgrade la soft, se poate imbunatati camera daca ii dau?

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Mă bucur să vad ca mai sunt si utilizatori cu puțină onestitate.
Testele și reclama camerelor foto se fac de persoane ce cunosc bine toate trucurile fotografiei manuale. Deci daca ai facut o fotografie in automatic...ai rămas cu gust amar.
Nu o sa gasești telefon cu camera foto perfectă.
De moment Huawei 20 pro deține supremația.
Inovația celor de la Huawei și Leica a fost bine gândita. Telefonul face de fapt 4 fotografii pe care le recompileaza in una "perfectă".
Insă in ceea ce privește tehnologia ai un telefon bun.
Să nu regreți ca l-ai cumpărat.

| raMLesS a răspuns:

Vorbesti prostii, S9 este un telefon cu una dintre cele mai bune camere.
Ori nu i-ai facut tu setarile, ori e o chinezarie.

| JusTPauL explică (pentru raMLesS):

No china? Vietnam, toata lumea stie ca Samsung produce telefoanele in vietnam laughing
Setarile sunt pe maxim n-am ce sa mai setez la camera.
Mi-am pozat bratul. Eu fiind mai creol s9+ mi-a scos in poza tenul alb. G3 ul a scos poza exact asa cum este iar firele de par se vad foarte clar.
Sa nu mai zic de camera selfie in care efectul de bokeh este decupat ca din topor.
Camera video e ok are o stabilizare optica foarte buna. Ce nu imi place e ca sa insistat prea mult pe contrast si culorile nu-s naturale. Verdele ca de exemplu e mult prea aprins. Ma duce cu gamdul la desene animate.

| raMLesS a răspuns (pentru JusTPauL):

Deci e imposibil ce spui tu.
Cand am spus chinezarie ma refeream la faptul ca e o facatura de telefon, ca nu e cel original.

| alexboss2020 a răspuns:

Dar stii ca ai apertura f 1.5 nu? Sper ca ai folosit-o, nu iti recomand sa faci poza cu blitz decat daca este atat de intuneric incat camera de la telefon nu poate sa faca fata! Dar ai dreptate la faza cu blitz-ul, Samsung nu pune accent pe blitz deloc, trebuia sa stii ca daca iti iei Galaxy S9+ ca pozele nu or sa iasa prea ok cu blitz, asa este de ani de zile la Samsung! Nu stiu daca se va imbunatatii calitatea camerei daca ii dai o actualizare a soft-ului dar iti recomand sa ai totul la zi!

| alexboss2020 a răspuns:

Nu am Galaxy S9/+ dar iti pot spune ca asa este la orice telefon Samsung