| xZeRo a întrebat:

Din Bulgaria poți suna sau da mesaj? Dacă nu, pe Watssap poți?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Si Bulgaria este membru UE si sunt valabile directivele de telecomunicatii UE.

Daca ai numar de Romania si vrei sa suni /sa dai SMS sau sa folosesti internet-ul (inclusiv Whatsapp), atunci trebuie sa fii si sa ai resurse ROAMING. Astfel poti suna pe oricine din Romania, conform pachetului tau de optiuni. Pachetul de internet in roaming va fi mai mic decat in tara!

Daca vrei sa suni /trimiti SMS in alta tara decat Romania, atunci trebuie sa ai si minute /SMS internationale valabile pentru tara de destinatie a apelului, altfel vei fi taxat din greu!

| xZeRo explică (pentru Bula):

Merci mult.

| xZeRo explică (pentru Bula):

Deci daca am date mobile, dar nu am minute internationale, pot folosi watsapp.

| Bula a răspuns (pentru xZeRo):

Daca vrei sa faci apel spre Romania, atunci trebuie sa ai minute roaming (la unele retele acestia sunt egale cu minute alte retele, la alte firme difera).
Doar daca vrei sa suni in alta tara decat Romania, atunci ai nevoie de minute internationale.
Datele mobile in roaming sunt mult mai putine (chiar de 8-10 ori) fata de cele din tara.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din afara Romaniei poti suna numai daca ti-ai activat serviciul de roaming al telefonului.
Daca nu ti l-ai activat, poti suna prin Watsapp, mesengerul din face Book si Skype.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu ai putea? Bulgaria este pe undeva prin Antarctica?

| ThyDoom a răspuns:

Da, normal că poți suna. Și poți trimite și mesaje. Ai nevoie de minute internaționale. Sau doar de credit pe cartelă. Și da, poți și pe WhatsApp. Doar e Bulgaria, nu Luna.

| xZeRo explică (pentru ThyDoom):

Îți mulțumesc.