| diaηα a întrebat:

Direct : Mi-am blocat cartela cu codul PUK.
Solutie?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cam naspa daca ai blocat-o si cu PUK.Cu PIN mai inteleg.Ai de mult telefon mobil?

| diaηα explică (pentru darrio2007):

Am 15 ani, am telefon de vreo 7 ani pare-mi-se.
Problema este ca vroia tata sa-mi ia telefonul si aveam multe chestii in el, si nu vroiam sa le vada. Asa ca mi-am blocat cartela cu codul PUK. Credeam ca atunci cand voi aprinde telefonul imi va cere codul PUK si gata.
Problema si mai mare este ca porneste dar nu ma lasa numai sa sun la urgente sad

| darrio2007 a răspuns (pentru diaηα):

Puteai totusi bloca telefonul cu PIN.PUK se cere atunci cand deja este blocat cu PIN si nu ai mai reusit sa-l deblochezi.Atunci ceri PUK de la relatii cu clientii din reteaua in care esti.Incearca totusi la relatii cu clientii.Dar nu cred ca mai poti face ceva.Decat sa cumperi alta cartela.

| diaηα explică (pentru darrio2007):

Am rezolvat, dar iti dau tie funda fiindca mi-au raspuns in continuare la intrebari, multumesc puppy dog eyes
Solutia era sa bag cartela intr-un telefon Nokia, si acolo imi cerea PUK-u :*
Dar multumesc >big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru diaηα):

Ooops.Asta nu am stiut-o.Pentru ca nu am patit-o.Multumesc pentru funda.Dar nu te-am ajutat cu nimic.

21 răspunsuri:
| nurckye a răspuns:

Service Gsm

| diaηα explică:

Btw, am codul PUK, ca altfel n-aveam cum sa-l blochez, nu? straight face
Cum pot sa-l deblochez daca stiti, va rog frumos.

| JockerStoica a răspuns:

Daca iti blochezi cartela mi-se pare ca trebuie sa iti cumperi alta cartela pentru ca cu cealalalta cartela nu mai ai ce face sau macar incearca du-te la cineva care se pricepe.

| lăngătinemereu a răspuns:

Suni de pe alt telefon la 444 si vezi pe acolo ce spune dai la romana apoi la un numar oarecare 3 sau 4 si apoi dai 0 si a sa vorbesti cu niste operatori si ii spui ca ti s-a blocat si iti spune codul PUK si il bagi pe telefon si gata..Suces Funda te rog

| diaηα explică (pentru lăngătinemereu):

Dar am codul PUK, cu el am blocat telefonul, nu e evident?
Vreau sa-l deblochez.

| lăngătinemereu a răspuns (pentru diaηα):

Pai asta este solutia ce nu intelegi ca sa suni de pe alt telefon pe al prietenei mamei ect

| ReDoNe2910 a răspuns:

Da dar nu o stiu acum o sa ti-o zic mai incolo.

| ReDoNe2910 a răspuns:

Suna la relatii cu clienti!

| al3xtheb3st a răspuns:

Salut du-te la Orange si te rezolva ei si eu am facut o de asta m-a costat 7 euro da eram mic

| darrio2007 a răspuns (pentru al3xtheb3st):

Si daca erai mare iti lua mai putin?

| madalinuk a răspuns:

Buna! si mie mi s-a intamplat trebuie sa te uiti pe contract si acolo o sa gasesti cod puk! sper ca o sa gasestibig grin

| BigJon a răspuns:

Te duci la operatorul tau de telefonie si dupa ce platesti o taxa minima primesti cartela noua cu acelasi numar pe care l-ai avut.
Sper ca te-am putut ajuta.

| deyalovedeya9 a răspuns:

Apeleaza pe un alt telefon cu cartela cosmote *100# ->5.servicii -> 6.codul PUK -> Introdu nr de telefon cosmote pentru cae doresti aflarea cosului PUK -> iti apare codul PUK! SUCCES funda?

| diaηα explică (pentru deyalovedeya9):

Am codul PUK, eu vreau sa deblochez cartela. Dar nu ma lasa numai sa sun la urgente daca aprind telefonul.

| Lixandru_Marina_1983 a răspuns:

Si eu mi-am blocat-o si nu stiu ce sa fac?

| Istrate_Denisa_1996 a răspuns:

Hei Diana. Ma poti ajuta si pe mine sa rezolv?