| DeDeDeeaSweety a întrebat:

Doar mie mi se pare sau cu cat este mai vechi telefonul se incarca intru-un timp mai lung? Chiar daca are fast charge.

10 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Dacă ai un p20 lite și deja incarcă in 2h... fuga la garanție. Incă nu cred că e terminată.
Problema e ca la baterie garanția e mai scurtă.

| teo530 a răspuns:

Da e normal ca dupa un timp sa scada durata de viata a bateriei. Conteaza si ce telefon ai, bateria in ce stare e, dar si incarcatoarul si priza cum a zis si yiing. Sa nu te joci sau sa umbli pe el in timp ce se incarca mai ales daca ai iphone pentru ca va scadea durata de viata a bateriei si se va descarca mai rapid. Mai e chestia sa nu-l bagi la incarcat la 15% si sa nu-l ti pana la 100%, eu nu stiu cat de adevarata e asta dar il bag mereu pe la 20-25% si il las pana la 90-100%.

| gothicbat a răspuns:

Îmbătrânește și săraca baterie cu timpul, e firesc laughing

| Yiing a răspuns:

Depinde de capacitatea baterie(cu cat bateria este mai mare cu atat dureaza mai mult), depinde de ce fel de fast charcing vorbim (exista mai multe feluri). nu poti compara tahnologia de acum 2-3 ani cu cea de acum. exemplu.
bateria telefon 3000mA- il incarci cu in incarcator fast charge cu 5V si 3A o sa se incarce intr o ora.
timp incarcare = ma baterie impartit la A incarcator.( asta la incarcatoarele cu 5V)
dar mai nou au aparut alte incarcatoare cu 9V si 1.65 A. la alea este alta poveste.
in fine sa te uiti ce amperaj are incarcatorul si daca firul permite fast charge.

| DeDeDeeaSweety explică (pentru Yiing):

Pai am de 3000 si se trebuie sa se incarce cu fast charde intr-o 1h-1.5h. Dar azi a sarit la 2h.

| Yiing a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Acelasi incarcator, acelasi fir? daca iti face asta cu mai multe incarcatoare inseamna ca e de la baterie sau e la mufa de incarcare.
ce telefon este?

| DeDeDeeaSweety explică (pentru Yiing):

Huawey P20 Lite.

| Yiing a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Este un telefon destul de nou. vezi poate este de la fir. succes.
eu am un telefon din 2017 e 4000 ma si mi se incarca intr'o ora jumate cu un fir iar cu altul in 3 ore cu acelasi adaptor. nu toate firele sunt bune. si se uzeaza cu timpul. sper sa fie asta. cheers

| yodarkofficial a răspuns:

Al meu e noua si se incarca in 5 h dar cand baterie e pe moatre se incarca mai mult si se descarca mai rapid