| Sandu3 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un card microSD pentru telefon si m-am decis sa aleg intre San Disk si Kingston.Care sunt mai bune? Si pentru prima utilizare cardul trebuie formatat? Sau nu trebuie neaparat? Daca da, cum se face operatiunea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi oricare fabricatie de card, ambele sunt bune (folosesc multe din produsele ambelor firme, fara probleme).
Cardul trebuie formatat imediat dupa introducere, in telefon. Unele telefoane dau imediat aceasta optiune (cand cardul este recunoscut), la alte telefoane trebuie intrat in setari si acolo ales formatarea cardului.
Este necesara formatarea PE TELEFON, deoarece telefonul isi creaza structura proprie de sistem de fisiere, dar cu acea ocazie creaza si structura de foldere necesare pe card.

| Sandu3 explică (pentru Bula):

Mersi de raspuns.Am un card Nokia de 1Gb mutat din vechiul telefon(Nokia)pe actualul telefon(Allview)caruia nu i-am facut nimic la mutarea respectiva.N-am sesizat nimic dubios. Daca nu formatezi un card nou ce se intampla? De exemplu...nu sti pur si simplu ca trebuie formatat si il bagi in telefon ca atare.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Degaj3 a răspuns:

Nu prea conteaza marca asta e mai mult o preferinta personala si personal recomand Kingston ceea ce recomand e ca cardul sa fie un model de clasa 10 macar, adica sa aiba 10 incercuit pe el daca are 2 sau 4 asta inseamna ca are viteze de 2 respeciv 4 mb pe secunde si sunt slabe. Cat despre formatare daca ai Android când pornesti telefonul ar trebui sa iti apara o notificare cum ca sa formatezi card-ul sau varianta cu PC-ul insa card-urile vin de obicei preformatate deci nu ar trebui sa ai problema asta.

| Haraga_Mihai_1995 a răspuns:

Mai bine alege Kingston.Formatarea cardului o poti face de pe un PC, conectandu-l printr-un adaptor, sau de pe telefon.In setari ai optiunea :Formatare card SD.Acum depinde si de modelul telefonului tau. Succes! happy