| KrokoKing a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar un telefon nou si sunt un pic mai pretentios. Caut un Samsung galaxy s5 varianta G900-H ( octa-core) / 32 gb / 4g. Daca stie cineva un site sau cunoaste vre-un furnizor de unde il pot procura ar fi perfect.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Nu conteaza cum "suna" acele specificatii pe hartie, in realitate un A6-A7 se va misca MULT mai bine decat acel telefon generatie veche. Vei fi oricum limitat de noile versiune de Android pe care nu le vei mai primi pe acel S5. Aplicatiile mai noi se misca ok pe sistemele de operare mai noi si nu pe cele vechi, iar peste vreo 2 ani o sa ai aplicatii care nu-ti vor mai merge pe acel telefon.
Asta este modalitatea prin care producatorii de telefoane obliga "legal" utilizatorii sa tot cumpere la infinit telefoane noi, la 2-3 ani, ca nu cumva sa stai cu un telefon 10 ani, cum se intampla in trecut cu acele Nokia 3110, 5110, care erau caramizi rezistente cu bateria de o saptamana.