| intrebatoarea69 a întrebat:

Dpar mie imi da erroarea "unable to activate touch id on this iPhone" la deschiderea iPhone-ului?

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Eu am 6, nu 6s si a fost exact aceiasi poveste. Am inlocuit eu ecranul, dar la inlocuire nu au mai mers camera, flashul si se incingea rau. Am schimbat senzorul respectiv, si camera frontala, camera de pe spate nu a avut nimic. Se intampla din mai multe cauze: nu au umblat corespunzator cei de la service ori ecranul e aftermarket ori trebuie sa inlocuiesti si camera, sau alti senzori, pentru ca e asa facut telefonul. Sau posibil sa iti fi inlocuit si senzorul de amprenta, dar slabe sanse. Multora li s-au intamplat ce ti s-a intamplat tie; unora chiar schimband displayul, fara senzor de amprenta nu le-au mai functionat senzorul de amprenta. Ideea e: intrebi la service ce ti-au schimbat, si maxim mai schimbi si alti senzori, o sa iti pun un link mai tarziu cam ce si cum ar trebui sa schimbi. Cel mai sigur, daca pui displayul vechi inapoi o sa vezi ce functioneaza. Operatiunea nu e grea, dar daca ai garantie e mai ok sa iti umble ei sa nu pierzi garantia

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

"Dar" reprezinta totusi o continuare...care ar fi prima parte? Ce model de iPhone, ce-ai facut inainte de asta? upgrade/reset etc? e nou nout, sh? L-ai cumparat recent sau? Cat mai multe detalii.

| intrebatoarea69 explică (pentru CM7YRE):

Ok pai nu e deloc nou, i-am spart odată ecranul și l-am dus la service pentru înlocuire, iar când l-am scos din service nu-mi mai funcționa camera și lanterna. E un iPhone 6s IOS 12.1.4

| intrebatoarea69 explică (pentru CM7YRE):

Oh, am încurcat întrebările dar e exact aceiași poveste pentru ambele, când. De cand l-am scos din service nu-mi mai funcționează nici touch ID-ul

| DoctorWh0 a răspuns (pentru intrebatoarea69):

Probabil ca ți-au inlocuit și senzorul de amprenta. Ca sa mai meargă, trebuia sa te duci la Apple și ei îți puneau unul special pentru telefonul tău. Dacă asta e cazul, atunci nu ai ce sa faci. Stai fără touch id

| CM7YRE a răspuns (pentru DoctorWh0):

Http://www.gsmnet.ro/......e-iphone-6
Asta mi-a rezolvat problema mie. Probabil ti-au atins vreo panglica atunci cand ti-au montat-o, sau cine mai stie ce anume. Ori ti-au schimbat ceva...ori...pe scurt, daca nu ti-a mers dupa ce ti-a schimbat-o cineva la service, du-te inapoi cu iphone-ul.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru intrebatoarea69):

Eu am 6, nu 6s si a fost exact aceiasi poveste. Am inlocuit eu ecranul, dar la inlocuire nu au mai mers camera, flashul si se incingea rau. Am schimbat senzorul respectiv, si camera frontala, camera de pe spate nu a avut nimic. Se intampla din mai multe cauze: nu au umblat corespunzator cei de la service ori ecranul e aftermarket ori trebuie sa inlocuiesti si camera, sau alti senzori, pentru ca e asa facut telefonul. Sau posibil sa iti fi inlocuit si senzorul de amprenta, dar slabe sanse. Multora li s-au intamplat ce ti s-a intamplat tie; unora chiar schimband displayul, fara senzor de amprenta nu le-au mai functionat senzorul de amprenta. Ideea e: intrebi la service ce ti-au schimbat, si maxim mai schimbi si alti senzori, o sa iti pun un link mai tarziu cam ce si cum ar trebui sa schimbi. Cel mai sigur, daca pui displayul vechi inapoi o sa vezi ce functioneaza. Operatiunea nu e grea, dar daca ai garantie e mai ok sa iti umble ei sa nu pierzi garantia