| AlexDorinel a întrebat:

E greu sa-ți iei un iPhone 11 in Romania cu salariu mediu de 3500 lei?

Zic asta că mai nou toți copiii au iphone 11, din ce vad pe strada.

Vreau răspunsul și adevărul, știu că e o întrebare idioata dar chiar mă frustrează puțin.

67 răspunsuri:
| InYourPants a răspuns:

Nu e greu se fac oferte, reduceri daca cunosti pe cine trebuie reusesti a o scoti mai ieftin

| margota a răspuns:

Toată lumea se descurca! Puțini sunt aceia care au ca venit strict salariul! Majoritatea mai învârt câte ceva pe lângă!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia au părinți cu status social decent. Tu /eu nu avem, asa ca ne mulțumim cu ce avem.
Un telefon nu definește inteligenta și caracterul unui om; haina la fel, nu schimba cu nimic perspectiva celor din jur dacă tu ești Asocial =lipsa personalității native, lipsa ei = pampalau. Nu e o regula, dar mulți cu iPhone sunt analfabeți și cocalari.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Am dat un search pe google și am vazut că par să coste între 2800 și 3000 de lei. Deci da, la un astfel de salariu nu r fi chiar ușor să îți iei un astfel de telefon.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Din cauza ca le plac lor și sunt ușori influențabili. Tabla înmulțirii nu o știu, telefonul acela nu ii scăpa de anxietate dau depresie, e doar un moft.
Asta e consumerismul copiilor, vad o reclama, sau ceva pe YouTube, și gata s-au decis!
Nici tu nu pari a avea mai multa minte decât ei. La 20 și ceva de ani o sa realizezi, și te vei lovi de unele responsabilități de numai la iPhone îți va sta gândul., vei avea efectiv alta percepție asupra vieții, îți vei da seama ca astea sunt niște obiecte ce nu aduc fericirea, suntem ființe sociale, asa e ADN - UL nostru, noi de aia ne imbolnavim de schizo, anxietate, depresie, ca sta prea mult în casa, socializam în mediul virtual, copiii nu mai se joaca afara ca pe vremuri, stau numai în casa mulți din ei, și nici nu dorm la ore potrivite.

| InYourPants a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nou a cumparat o prietena iphone 11 a ajutat-o un prieten care lucreaza la un service de telefoane sa faca o smecherie ea nu e o bogata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu am văzut ca au și haine scumpe, unii au originale, alții fake.
Degeaba ai de toate dacă ești ASOCIAL,, asta e un "handicap", pe care foarte greu îl "tratezi" în zilele noastre, din Introvertit sa devii extrovertit.
Când te îmbolnăvești de depresie, poți sa ai și iPhone 15 și zeci de milioane de euro, ca te simți cel mai nașpa om de pe planeta, gândurile de suicid cresc vertiginos, și va creste fiindcă copiii se refugiază în mediul online, evita realitatea, și unii adulți desigur.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Lasa telefoane, și efectul turmei.
Cautati un hobby, o pasiune, o prietena, tovarăși cu care sa ieși la un suc, ștrand, film la cinema, cu care sa călătorești, dezvoltate personal.
Și eu aveam bani, telefoane okeish și degeaba, depresia tot acolo era.

| StrongHeart a răspuns (pentru margota):

Brelocul de la chei.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Doar vina si prostia parintilor, care fac imprumut bancar sa-i ia copilului rasfatat, telefon de fite.
Un parinte normal la cap ii cumpara copilului un telefon modest, sau ii da telefonul lui vechi, nu face imprumuturi pentru a rasfata un copil.Mult snobism din partea parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Poți sa îl iei de la SH original.
Nu e foarte scump un astfel de tricou, în general costa între 100 și 250 de lei, sau puțin mai mult, depinde. Unul simplu îl iei cu 150 de lei original, dar poți sa îl iei și cu 50 de lei dacă ști sa cauți pe olx.
Astea sunt tricouri ieftine.
Tricouri scumpe sunt de la ih nom uh nit, off white, Philipp plein, supreme, BALENCIAGA etc.
Am văzut un tricou de la supreme cu 6500 de lei, ediție rara.
Toți cocalarii știu de Nike.
OFF WHITE se poarta acum, și IH NOM UH NIT., un tricou costa între 1200 și 2000 de lei.
Nu prea se mai poarta Nike ca pe vremuri, e o firma foarte ok, dar lumea are alte gusturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

29.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Atunci considerare un om norocos. Daca chiar ai.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Copiii aia au parinti care fac sacrificii mari sa isi permita sa le ofere acele lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Unii se baga in contracte de telefonie cu telefon inclus, platind lunar de le suna capacele, imprumutand bani de la rude, vecini sau la banca, fiindca urla copchilul daca nu are iphone.
Evident doar un parinte idiot face acest lucru, pentru ca unul cu creier se intinde cat ii este plapuma si ii da copilului telefonul lui vechi, care functioneaza inca si copilul il poate folosii sa primeasca si sa trimita mesaje si telefoane.
In ce privesc jocurile, sunt suficiente cele de acasa, de pePC, ca nici laptopurile nu sunt utile unui copilas, mult prea scumpe pentru necesitatile unui copil si pentru un joculet.

| StrongHeart a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cu mici exceptii, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e, pui un ban deoparte, o luna-doua, un abonament si iesi ok