| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Edifier r2730db sau Logitech z906?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca vrei doar sa asculti muzica - Edifier R2730DB fara nici un dubiu.
daca vrei filme si jocuri - Logitech

Edifier R2730DB am eu la momentul de fata (le am mai bine de 1 an, si nu le-as schimba decat cu niste monitoare de studio de 1500 euro),
iar Z906 (varianta 500W, ) a avut fratele meu, acum a trecut la Edifier S760D (de care a fost multumit pe Windows 7 si fostul PC, dar pe Windows 10 si noua integrata de la ASUS se aude... nepotrivit pentru cat a costat. )

Daca vrei calitate maxima, ai nevoie si de un cablu optic, DAR atentie ce placa de sunet integrata ai.

DACA optezi pentru sistem 5.1, ai Windows 10 si ai sunet integrat de la ASUS (placa ASUS ROG SupremeFX 8-Channel HD Audio CODEC S1220) posibil sa ai probleme cu sunetul, va functiona doar 2.1 pe unele sisteme.

Mai ai nevoie de o placa de sunet capabila, gen ASUS D2X
sau ASUS Essence STX II

si de FLAC-uri sau alte formate lossless.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru NLS):

Tu ce placa audio ai, se aude bine fără placa audio dedicata? Vreau sa stiu daca se vor auzi cat de cat bine fără placa audio, pe parcurs o sa imi iau

| NLS a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Am integrata cu chipset Realtek ALC892,
de pe o placa de baza din 2011, folosesc cablu optic, Windows 10, si se aude suficient de bine incat fratele meu sa fie foarte gelos.

O placa de sunet dedicata merita daca esti audiofil, ai un sistem performant, si ai muzica in format lossless (FLAC, WAV, ALAC, APE, etc)
(daca asculti de pe YouTube nu prea ai nevoie de placa audio dedicata)
Eu o sa investesc cat de curand in ASUS Essence STX II, chiar daca e cam scumpa, dar am auzit cum suna muzica prin ea la un coleg si de atunci mi s-a pus pata.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Logitech!