| intrebcenustiu a întrebat:

Este adevarat ca nu trebuie sa incarci iphone-ul mai mult de 80%? Sau nu conteaza? Voi cum procedati?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

îl lași până zice el că e gata incărcat că d-aia e telefon inteligent - unele-s mai inteligente ca proprietarii

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Nu e doar la iPhone, e la toate telefoanele in general si nu e o regula stricta. E doar o statistica care arata ca de la 80% bateria este fortata sa fie incarcata complet, si astfel de deterioreaza mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu numai la iPhone, orice baterie de telefon nu trebuie incarcata complet si descarcata la 0, optim este sa il lasi pana la maxim 20% descarcat si maxim 80% incarcat, astfel salvand viata bateriei pe o perioada mai lunga.

| Den1sa a răspuns:

Eu il pun la incarcat cand are 10-15% si il scot cand are 100% de altfel viata bateriei scade

| InYourPants a răspuns:

Ce stupid suna pai de ce mai are 100% atunci? Sa modifice valorile

| StefanDrg a răspuns:

Asa tampenie nu am mai auzit in viata mea

| Dark7Soul a răspuns:

Dacă vrei ca durata de viață a bateriei să fie prelungită, cel mai ok este să încarci telefonul de la 50-80%.

| GioglovanA a răspuns:

Nu este indicat sa îl încarci peste 80%. Încărcarea in cadrul intervalului 80-100% necesita un voltaj crescut și pune stres suplimentar asupra bateriei. Alta problema este supraîncălzirea care apare preponderent dacă continui încărcarea peste 80%, lucru accentuat și de tehnologia "fast charging". Acest lucru se aplica pentru orice baterie Li-ion.

| doctorandus a răspuns (pentru GioglovanA):

Sursa? Da unde scrie asta.

| GioglovanA a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă te interesează subiectul poți sa cauti usor pe google sau YouTube principiile unei baterii Li-ion și vei găsi tot ce iti doresti și ai nevoie.

| doctorandus a răspuns (pentru GioglovanA):

Asta inseamna ca recunosti ca nu exista nicio sursa care zice ca tine?

| GioglovanA a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, asta inseamna ca sunt numeroase surse care afirma acest lucru, cu un minim de efort le poti găsi și tu și poti aprofunda subiectul daca te pasionează. Spor la lectura laughing

| doctorandus a răspuns (pentru GioglovanA):

Daca sunt numeroase, da macar una dintre ele. Dar sa fie sursa serioasa, nu radio sant.