| alexinioh a întrebat:

Este adevărat că telefoanele sunt programate să funcționeze mai lent în timp pentru a te face să cumperi altul? Așa am auzit că se fac la iphon-uri.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa e, au recunoscut si public lucrul asta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. In timp softul se updateaza si asa ajunge ca telefonul sa mearga mai greu. O resoftare 9cine se pricepe) ii da vigoarea din "tinerete".

Bula
| Bula a răspuns:

Upgrade-urile sunt tot mai mari, voluminoase si functioneaza tot mai incet pe aparatele vechi.
Dupa un timp, nici nu mai primesti noi upgrade-uri pentru sistem, iar upgrade-urile programelor /aplicatiilor nu mai functioneaza cu vechile versiuni asistemului de operare.

Ca urmare, dupa un timp tot mai multe programe /aplicatii devin inutilizabile, iar daca vrei sa le folosesti, atunci cumpara aparat nou! tongue

Se numeste globalizare comerciala, nu mai repari aproape nimic, fiindca nu exista nici piese de schimb pentru aparatele vechi.
Cumpara, cumpara, cumpara!
Preferabil pe credit, pana la final sa platesti multiplul pretului normal. tongue

| NLS a răspuns:

"Asa ..se fac" la toate, mai exact. Doar ca la iPhone-uri e mai usor, pentru ca pot umbla si in aplicatii la nevoie, multe sunt create in cadrul companiei, restul sunt strans controlate de aceasta.

Si IOS e produs propriu, nu mai apar conflicte de interese (intre Google si compania producatoare de hardware, in cazul Android).

Si mai exista o strategie. Un update poate revigora un produs din generatia trecuta, sau de acum 1, 5 ani, insa in acest caz, au ei grija.(ca acel produs sa nu primeasca update)

| gelu1970 a răspuns:

Apple da practica astfel de mizerii.
si posibil ca si alti fabricanti sa faca acelasi lucru.

| MihaiNicu23 a răspuns:

La iphone-uri se poate face asta doar daca iti instalezi ultimele versiuni de software aparute, banuiesc ca si la Android e tot la fel.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Majoritatea sunt facute sa nu mai functioneze corespunzator dupa ce ies din garantie si nu vorbesc doar de telefoane.
Depinde si cum il folosesti acum.

| roanunt a răspuns:

Telefoanele nu sunt facute sa functioneze mai lent. Tehnologia si softurile + update-urile iti fac telefonul sa mearga din ce in ce mai lent. E normal ca un telefon sa iti mearga mai lent, daca ai multe aplicatii instalate si memoria RAM sau procesorul nu mai poate face fata. Sa luam si cazul unui PC. Daca il incarci in timp cu fel si fel de programele, nu iti merge greu dupa o perioada? Ba da. Ce faci atunci? Reinstalezi sistemul de operare. Asta poti face si cu un telefon. Dai un restart la setarile din fabrica si instalezi doar aplicatiile folositoare. Cand ai resetat telefonul la setarile din fabrica, ai facut curatenie in el, dar nu uita sa faci un backup prima data.

| alexinioh explică:

Nu știu la cine să dau funda, toți ați scris bine si mi-a plăcut!