| monica7666 a întrebat:

Este mai bun Allview p6 life sau v1 viper?

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Din punct de vedere tehnic e mai performant v1 viper. Foarte bun raport calitate/pret.

In general mi-a lasat o impresie buna. Cred ca toata lumea vrea sa stie ce scartzaie la el pentru ca la pret/specs arata bine. Asa ca o sa zic mai mult despre ce am observat eu prost la smart-phonul asta.

La capitolul soft sunt cateva chestii aiurea:
-zbarnaie cateodata cand suni pe cineva
-walpaperul se cam blocheaza si arata alta imagine pentru cateva secunde cand dai in dreapta si stanga repede
-daca incerci sa citesti ceva ecranul e foarte aiurea (isi reduce luminozitatea foarte repede daca nu faci nimic pe el, desi am dat disable la power saving, etc)
-memoria se umple foarte repede chiar si cu putine sau nici o aplicatie pornita (are o aplicatie care iti permite sa mai cureti din memorie dar e tot timpul peste 60%)
-nu e foarte bine inchegat. Carcasa din spate desi se simte excelent nu se prinde foarte bine, daca apesi pe el simti cum scartzaie
-la capitolul camera (are 8 mp) sta slabut. Am comparat cu un S3 si pierde la toate capitolele. Mai exact sacadeaza cand o misti dintr-o parte in alta, se adapteaza mai greu sau deloc de la intuneric la lumina(mai ales la lumina puternica, fata de S3 care e excelent) si aproape-departe.
-la capitolul sunet e Ok doar in casti. Boxa e slabutza

Cu toate astea e un telefon bun (dupa 1 luna de folosit). La pretul asta se lupta cu S3 si e "putin" mai ieftin.
PRO:: -Arata si se simte foarte bine in mana. E exact marimea potrivita (pentru mine cel putin). Imi place materialul de pe spate, e foarte usor

-Dual sim

-Vine cu 3 capace de spate (alb, albastru, negru) si casti

-Se misca bine

-Bateria tine in jur de 2-3 zile. Uz mediu
CONTRA:: -Camera slabuta, desi rezolutia e ok

-Memorie Ram cam putina

-Nu e foarte compact (capacul din spate nu se inchide ermetic)

-Alte slabiciuni de soft

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Allview P6 Life, deoarece este PUŢIN mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia/MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6873&idPhone2=6024

Toate cele bune.

| LoveSleep a răspuns:

V1 viper, clar.

| AliLina2 a răspuns:

Buna,e mai bun Viper, si la performanta si la baterie..si m-i se pare mie ca e mai bun si la camera.

| CristiAndrei28 a răspuns:

Allview p6 life

| Vasiliu_Catalin_1998 a răspuns:

In general nu is prea bune Allview-urile.Eu mi-am luat un Allview p5 quad si acum imi pare rau cam face bugg-uri.