| KlaudiuRad a întrebat:

Este normal la redmi note 8t să se audă cu distorsiuni difuzorul când este dat la maxim? Trebuie să dau volumul la muzica sau sonerie cu vreo 2-3 nivele mai jos dacă vreau să se audă clar.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, se știe că poți seta ca Ringtone orice fișier muzical salvat în memoria telefonului sau chiar pe card. Dacă ai setat ca sonerie un mp3, e posibil ca acesta să fie comprimat la volum maxim, ce cauzează distorsiuni. Eu, unele fișiere muzicale le modific la capitolul volum cu un progrămel numit "Goldwave", cu ajutorul acestuia îmi construiesc propriile tonuri de apel prin decuparea unui fragment dintr-o melodie preferată, îi fac fade-in, fade-out, efecte diverse, etc. după care îl copiez în telefon. Dacă e vorba despre redarea audio la nivel maxim cu distorsiuni în general, e posibil ca difuzorul să fi suferit un șoc mecanic și se impune schimbarea acestuia.

| KlaudiuRad explică (pentru anonim_4396):

Este nou telefonul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KlaudiuRad):

Salut, dacă-i așa presupun că-i în garanție, deci, înapoi cu el!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Distorsiunile pot fi de la difuzorul ne-fixat corect, defectat, dar si de la placa audio.
Daca e in garantie, du-l inapoi.
In caz contrar, cere parerea unui specialist bun, in service.

| Legion7X a răspuns:

Dacă ți-a scăpat într-o zi anume jos, pe spate fiind sticlă, probabil asta a cauzat distorsiuni, nu știu sigur, dar bănuiesc. Ei zic că Sticla este mai slabă la lovituri decât aluminiul. Dacă îmi aduc minte aminte când am fost ultima oară să îmi iau un nou telefon din magazin, un reprezenat chiar și-a exprimat părerea, prin faptul că sticla este mai subredă și poate cauza distorsiuni pe spatele difuzorului dacă este scăpat din greșeală. Așa că am luat unul din aluminiu, la care am adăugat și o husă de silicon + folie de protecție.

Citește asta la avantaje și dezavantaje.

https://www.go4it.ro/......-16769695/

| KlaudiuRad explică:

La Youtube se aude bine. Numai la muzica mp3 și Ringtone are distorsiune la maxim.