| SkenWell a întrebat:

Este normal sa se duca 12% din baterie fără să umblu la telefon de dimineața de la 7 până la 14? Telefonul are 2 luni.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Telefoanele moderne au evoluat. Acum chiar daca nu faci nimic cu el, telefonul tot are aplicatii ce ruleaza in spate gen sistemoul de operare, diferiti senzori, semnal wifi/bluetooth, etc. e normal sa piarda ceva baterie in timpul asta.

| Rotazi a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Asta inseamna evolutie? happy

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce aplicatii ruleaza prin background

| sierra1 a răspuns:

Rezulta că are o autonomie de vreo două zile și ceva. Cred că se incadrează in normal.
Poate ne spui și ce tel. e (dacă se poate...)

| SkenWell explică (pentru sierra1):

Samsung Galaxy A6+ (2018)

| sierra1 a răspuns (pentru SkenWell):

E normal, are ecran enorm și ai zeci de aplicații instalate, este?

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai activate permanent și datele mobile, și bluetooth, și wifi - ar cam fi. Mai ales dacă nu ai o baterie prea „generoasă".
Și / sau dacă stai într-o zonă cu semnal slab GSM.

| HadesSs a răspuns:

Da este normal.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Amu nu te pune nimeni sa iti iei smartphone.Se gasesc inca telefoane normale noi de 100-200 lei ce le tin bateria o saptamana laughing.

| teo530 a răspuns:

Dacă aproape în tot intervalul ăsta el este deschis atunci se poate consuma şi mai mult. Mai ales dacă ai pornit netul, wi-fi-ul, luminozitatea mare, aplicaţii care rulează. Dacă nu ai nimic din toate astea înseamnă că ţi-ai luat ţeapă cu telefonul tău. Dar nu cred că nu ai stat deloc pe el, te-ai mai uitat la ceas, ai dat/primit un mesaj sau ai apelat/ai fost apelat pe telefon/wap/skype, poate ai mai dat un ochi la o notificare, ai făcut o poză etc. Scuză-mă dacă ai făcut câveva din astea dar deja ai scăzut cât ţi-au consumat.

| SkenWell explică (pentru teo530):

Sunt foarte sigur ca nu l-am deschis de loc, telefonul a stat numai in buzunar, am vrut sa vad daca scade mult la % din baterie dar din pacate asa pare.

| Ivy86 a răspuns:

Dezinstaleaza aplicatiile inutile (macar pentru o perioada), inchide internet-ul...si vezi atunci cat iti consuma.
Dacă are apx același consum, probabil batt e de vina.

| SkenWell explică:

Nimic aprins aplicații in Background doar Allways on display.