| Alexa_Adrian_1987 a întrebat:

Este vreo problema daca imi incarc telefonul un amperaj mai mare decat cel default? Am Samsung S5 mini, incarcatorul original e de 1 A, eu in ultima perioada l-am incarcat cu baterie externa la 2A. Am observat ca nu mai imi tine bateria asa mult si se descarca repede.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Se incarca mai repede si atat. Si la mine era un incarcator de 1 A si folosesc unul de 2A. Bateria slabeste si datorita actualizarilor, a internetului si softurilor instalate care lucreaza in fundal. Adu-l la starea intiala si o sa vezi ca-si revine.

| xerxes1 a răspuns:

Orice telefon are un circuit care se ocupa cu managementul acumulatorului si il doare undeva de cat este curentul incarcatorului. Poate fi si de 200A el tot 0, 5 A sau mai putin isi trage.Doar ca cele de 1A fiind de slaba calitate au rezistenta interna mai mare si livreaza tensiune mai mica cand creste curentul, de aici si observatia ca cele de 2 A incarca mai repede.

| Ionut7743 a răspuns:

Odată ce îi mărești amperajul necesar bateriei, adică cât ai pe încărcătorul din fabrica, bateria se va încarcă mai repede și nu o sa Îți mai tina cât Îți ținea înainte, pentru ca își pierde din autonomie. La fel pățești și dacă folosești un încărcător cu încărcare rapida și bateria nu suporta așa încărcare. Dacă ai încărcat în aceste 2 metode mai mult de 3 ori ca sa revi la autonomia initiala a bateriei, trebuie schimbată bateria. Funda?

| Alexa_Adrian_1987 explică (pentru Ionut7743):

Toti zic invers - ca nu are nimic - doar tu zici ca are happy Si problema ii ca trebuie sa iti dau dreptate. Totusi, care e motivul? Totusi...din septembrie pana acum nu am avut probleme cu incarcatul. Au fost mai mult de 3 incarcari.

| Ionut7743 a răspuns (pentru Alexa_Adrian_1987):

Îți spun că se sțică din proprie experienta. Mi.am băgat telefonul în sevice la Samsung pe garanție și mimam schimbat bateria. Mergea perfect tinea o zi jumate (folosire moderata ). Și după o săptămână eram la un prieten și nu aveam încărcător și am încărcat cu a lui (Huawei p10 lite) cu amperajul puțin mai mare decât încărcătorul meu. S.a încărcat mai repede și după iar a început sa nu mai tina bateria Cum trebuie și era exact la fel ca cea dinainte se îl bag în service...

| GadgetsPro a răspuns:

Deci, chiar dacă un telefon mobil este încărcat cu un încărcător diferit (de bună calitate) cu condiția ca tensiunea să fie aceeași, nu ar trebui să dăuneze telefonului mobil, sau bateriei. Singura diferență notabilă va fi încărcarea lentă sau rapidă