| Dana2103 a întrebat:

Exista scanner pe telefon care poate imprima direct pe o hartie? E vreun telefon atat de bun pe imprimare?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca este vorba de un text, poti sa il scanezi cu aplicatiile respective, dupa cu un copy-paste poti sa il atasezi la documentul dorit.

Daca este vorba de o imagie, la fel cu o aplicatie de scanat, poti sa o iei intr-un format mai "aranjat" sau poti sa ii faci poza direct si sa o lipesti intr-un document (inserezi).

Cel mai usor este de pe un desktop, dar si de pe telefon se poate face. Similar pentru Android/IOS.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai orice telefon il poti conecta la o imprimanta wifi

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica sa imprime direct pe hartie?

Exista diverse aplicatii care se folosesc de pozele facute de tine la o foaie sau la orice, ce prezinta text si pot sa il transpuna in text digital direct intr-un format prestabilit.

Iar daca te referi strict la poze si alte cele, la o imprimanta fizic, atunci si asta se poate. Exista diverse modalitati prin care sa conectezi telefonul la o imprimanta fizica la care poti sa scoti un document/imagine.

| Dana2103 explică (pentru DoarBogdan):

Nu m-am exprimat bine. Vreau sa scanez ceva ca sa l copiez si sa l atasez de pe un document pe altul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Dana2103):

Exista OCR-uri care fac asta: detecteaza text din poze. Desi mai pot da gres, pana si un ocr online poate face o treba buna, chiar si cu diacritice daca este indeajuns de capabil.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dana2103):

Daca este vorba de un text, poti sa il scanezi cu aplicatiile respective, dupa cu un copy-paste poti sa il atasezi la documentul dorit.

Daca este vorba de o imagie, la fel cu o aplicatie de scanat, poti sa o iei intr-un format mai "aranjat" sau poti sa ii faci poza direct si sa o lipesti intr-un document (inserezi).

Cel mai usor este de pe un desktop, dar si de pe telefon se poate face. Similar pentru Android/IOS.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Nu am auzit de așa tehnologie cred că este doar un concept.