| Byankaa66 a întrebat:

Funda! Am un Sony Xperia L și mi.am cumpărat căști de la un magazin de accesorii dar se aude fff. încet, știe cnv de ce? Are telu nevie de setări speciale sau?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Pai.
Exista mai multe tipuri de casti, cu sunetul mai tare sau mai incetul. Stiu ca scrie pe cutia sau ambalajul in care se afla castile cat de tare este sunetul, marcat cu ohm Ω, deci dupa acea unitate de masura sa te uiti cand iti cumperi casti, de ea depinde cat de tare e sunetul, deci e doar de la casti nu de la telefon.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru LaLaura):

Vai de capul meu, tu macar stii ce ai scris acolo? Ar fi frumos daca site-ul asta ar avea o categorie pentru perla zilei, cu siguranta raspunsul tau s-ar incadra acolo.

In alta ordine de idei, cel mai probabil castile au sensibilitate foarte mica sau sunt de slaba calitate. Am Xperia SP care are acelasi DAC cu Xperia L si castile mele, cu impedanta destul de mare se aud destul de tare chiar si fara amplificator. Specifica modelul castilor daca vrei o confirmare, insa sunt destul de sigur ca ele sunt de vina.

| LaLaura a răspuns (pentru Utilizator1234):

Eu dupa acea unitate ma iau cand cumpar niste casti, si am cumparat destule ca sa fac diferenta intre unitate de masura. Daca am gresit ok, dar nu cred ca am gresit cu nimic sincer.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru LaLaura):

Ai gresit ca nu stii a cui unitate de masura este ohm-ul, ai gresit ca daca tu faci prosta sa te iei dupa ceva, recomanzi si altuia aceeasi prostie; si ai mai gresit ca desi nu stii fizica elementara ai impresia ca nu ai gresit nimic.

Impedanta reprezinta rezistenta la trecerea curentului eletric. Legea lui Ohm (nenea ala dupa care a fost denumita unitatea de masura in SI si dupa care te iei tu) spune ca Z=E/I. Numai din simpla formula poti deduce ca un consumator cu impedanta mare va avea nevoie de un voltaj mai mare pentru a genera o presiune acustica ridicata. Cazurile uzuale sunt castile pe 16/32 ohmi care nu au nevoie de voltaj mare (amplificator) dar au nevoie de eficienta mare (sensibilitate - xV/m la y Db). Apoi vin cazurile mai putin uzuale printre consumatorii de rand cand castile au impedanta de 120/300/600 ohmi care la aceste valori va fi variabila in functie de frecventa si sunt casti care au nevoie de voltaj ridicat (amplificator) pentru a genera presiune acustica mare.

| LaLaura a răspuns (pentru Utilizator1234):

Multumesc pentru raspuns. Dar eu o sa raman la ideea mea, pana acum a mers si nu am cumparat doar 2 casti. Si stiu si fizica si cu ce se mananca ea. O seara buna.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru LaLaura):

Stii fizica la fel de bine cum stiu eu limba chineza. Din curiozitate doar, ce casti ai cumparat si cum le-ai ales? Adica numarul ala trebuia sa fie mai mare sau mai mic? Care e valoarea maxima pe care a atins-o?

| LaLaura a răspuns (pentru Utilizator1234):

Ultima pereche a fost un Sony, de la altex, le-am cumparat pentru tatal meu, nu mai stiu ce numar avea ( a fost acum 3 luni), dar stiu ca era mai mare decat una care am cumparat-o si tata mi-a spus ca se aude foarte incetul. Plus ca am facut experimentul pe mai multe casti cu valori diferita. Acum na, oi gresi, dar pana acum a mers si banuiesc ca o sa mearga incontinuare happy.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru LaLaura):

Deci tu sfidezi una din legile fundamentale ale fizicii si totusi ai impresia ca ai dreptate. Site-ul asta devine din ce in ce mai amuzant.

Felicitarile mele pentru experienta ta vasta cu casti din Altex si mai ales pentru convingerea ta ca ce ai "expiremntat" tu (cu niste jucarii) bate la cur principiile de baza ale fizicii. Curios cum de nu reusesti sa-ti aduci aminte ce valori aveau cifrele impedantei, dar te cred.

M-am amuzat destul.

| LaLaura a răspuns (pentru Utilizator1234):

Ma bucur ca te-am amuzat, placerea mea, o seara minunata, o meriti happy.

10 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Atat timp cat ai dat volumul la maxim ar trebui sa se auda tare.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Sunt devina castile...sunt unele la care se aude incet chiar daca ai volumul la maxim, de ex eu am un Nokia Lumia 535 si castile care mi le-a dat cadou cand l-am luat se auzea foarte incet, am luat altele si se auzea mult mai tare, ia altele si o sa vezi ca se va auzii happy