| Eliene a întrebat:

Funda!
Hei, TPU!
Am nevoie de ajutor!
Azi dimineata, am ascultat muzica la casti, de pe telefon si totul era bine mersi, castile functionau.
La un moment dat, am oprit muzica, dar am lasat castile bagate in telefon timp de vreo 2 ore.
Dupa aceea, am vrut din nou sa ascult muzica, dar o casca nu functiona. Am scos castile din telefon si le-am studiat cu atentie, insa nu erau rupte. Nu aveau degradari exterioare si ma tot gandeam cu am putut ajunge sa le "distrug", nefacandu-le nimic.
Credeti ca daca ma duc la un service autorizat Nokia (marca telefonului) cu certificatul de garantie al telefonului, cu telefonul si cu castile, oamenii de acolo imi vor repara ultim-numitul obiect, avand in vedere ca garantia expira in aprilie? Sau voi fi nevoita sa imi cupar alte casti?

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Cel mai probabil s-a întrerupt un fir, chiar la articulația mufei, așa se întâmplă la toate căștile.
Cât despre garanție, în mod normal și căștile ar trebui să beneficieze de aceeași garanție, dar este posibil să fie refuzate pentru utilizare necorespunzătoare. În principiu vor da vina pe tine că ai tras de fire și că ai ținut firul îndoit în zona mufei.

| introduaicinumele a răspuns:

Conecteaza-ti castile la PC/laptop sau ce ai tu, daca acolo se aud ok este de la telefon, dar nu prea cred, mai degraba ar fi castile, probabil din fabrica era ceva prost lipit in ele si cand le-ai lasat jos sa se fi dezlipit un contact happy

PS: castile de telefon nu sunt chiar asa scumpe. iar daca ai casti de PC mai le poti repara, sau cinsteste-l cu o bere pe un vecin care se ocupa cu calculatoare ca de obicei mai au scule pentru lipituri si poate sa-ti faca castile.

| ciochiieliele a răspuns:

Nu este foarte bine sa asculti muzică in casti! in primul rand nu ai precizat ce telefon ai... in al doilea rand nu trebuia sa iti lasi castile in telefon. acestea se scot dupa utilizare. in al teilea rand ar trebui sa iti cumperi altele. este spre binele tauwinking. si da, poti sa te duci la un service

| ciclistul a răspuns:

Ciao, nu e neaparat sa fie vreun fir rupt, problema poate fi si de la jack, sau chiar de sus de la casca daca a avut casca respectiva un contact mai puternic cu vreun obiect sau cu masa s-a putut desprinde ceva in interiorul castii eu am patit asa ceva pursisimplu era desprins un fir,,, iar cu jack-ul nu stiu care e problema la el cand se defecteaza, mi-am dat seama doar ca de acolo provine problema atunci cand nu am introdus castile complet in telefon si se auzea bine sau roteam jack-ul si in anumite momente se auzea clar dar de obicei atunci ai avea probleme cu ambele casti, nu sugerez sa desfaci castile pentru a face improvizatii cel mai bine e sa incerci totusi cu garantia de si nu prea cred ca vei reusii mare lucru. Succes sper totusi sa reusesti ceva cu garantia!