| Dăăqueen008 a întrebat:

FUNDA! URGENT!
Am un telefon,Samsung Galaxy Grand Prime,acela pe GOLD. Astazi cand m-am aplecat l-am scapat in apa.
Nu s-a scufundat chiar total pentru ca l-am luat rapid. I-am scos bateria, SIM-ul si cardul de memorie si am sters toate componentele apoi,pentru ca nu aveam feon sau ceva, am incercat cu gura sa "trag" apa din orificii (poate pare ciudat dar iesea totusi). Mentionez ca aveam husa la telefon. Dupa 30 de minute am pornit telefonul, l-am testat cu castile,am sunat, am verificat daca se aude si mergea ca intotdeauna. Acum il am intr-o punga cu orez si il las aproximativ 22-23 de ore pentru ca doar atat pot. Am auzit ca samsungurile sunt ceva mai rezistente la apa dar nu stiu.
DECI AM CATEVA INTREBARI:
1. Daca in cateva clipe l-am luat se putea sa se strice asa usor?
2. Daca acum merge este posibil sa se strice alta data?
3. Cam cat timp trebuie sa treaca pana sa fiu sigura ca nu a patit totusi nimic?
Multumesc mult! Fara rautati va rog.

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ajunge apa sau alt lichid pe circuitele interne, atunci apa (sau sarurile din ea) poate sa faca scurtcircuit. Nu se ard neaparat componentele, dar depunerile pot provoca anomalii in caz de mediu / atmosfera umeda, chiar si dupa timp indelungat.
In toate cazurile, este indicata uscarea timp de 24 ore cu bateria si alimentarea scoasa.

| Dăăqueen008 explică (pentru Bula):

Posibilitatile sa se intample acest lucru sunt mari? Mentionez ca da, la difuzoare a intrat apa, dar bateria era uda doar putin, nu a apucat sa patrunda apa calumea inauntru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca telefonul porneste si raspunde corect la comenzi atunci este ok. Lasa-l sa se usuce in interior si nu conecta la incarcator pana nu te asiguri ca este uscat complet. Faza cu orezul cica atrage chinezi si il repara laughing.

Chiar daca functioneaza, tine minte ca a avut contact cu lichid si la un eventual service il scoate din garantie fara dar sau poate.

Da. Alte probleme pot aparea pe parcurs.

| Dăăqueen008 explică (pentru anonim_4396):

Probleme grave? Adica in sensul sa se strice si sa nu mai poata fi reparat sau sa ma coste mult repararea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cata apa a "inghitit". Pot aparea probleme cu display-ul. Adica nu mai raspunde calumea la comenzi, sau deoc. Display-ul poate sa nu mai lumineze atat de intens. Adica totul se vede in ceata sau negru. Pot aparea probleme cu difuzorul sau microfonul. Si multe alte piese din interior pot fi afectate la contact cu apa. De reparat se poate repara. Daca pui piesa original costa mult. Daca pui un rebut care nu este original, platesti putin.

| MarianaNiculescu a răspuns:

1.Depinde
2.Nu
3.Lasa-l cateva ore sa-si revina, poate va merge bine

| Brabete_Iulian_1978 a răspuns:

Buna DaaQueen.Este posibil ca in timp, din cauza apei sa cedeze la Samsung-ul tau displayul, touch-ul sau alta parte componenta.
Mai bine te duci cu telefonul la un service gsm local sa curete placa de baza cu alcool izopropilic in cuva cu ultra sunete. Daca esti din Bucuresti intra pe www.ServiceTelefoane.ro

| Beutz a răspuns:

1.Nu.
2.Nu.
3.Asteapta o zi, ca poate o sa-si revina.

| Dăăqueen008 explică (pentru Beutz):

Ai patit sau?

| Beutz a răspuns (pentru Dăăqueen008):

Da,dar eu am patit altfel.Mi-am bagat pantalonii la spalat si, dupa ce i-am scos de la masina de spalat, vad ca era telefonul in ei.Da, eu nu i-au facut nimic si a mers.

| EuD a răspuns:

Eu am vărsat un pahar de suc pe un A3 si nu am putut sa ii scot bateria si l am băgat in orez. Acum merge foarte bine ai nu are nicio problema chit ca acest lucru sa întâmplat in ianuarie