| littlecookies a întrebat:

Heei. Dintre Samsung Galaxy S Duos si Lg Optimus L7, care este mai bun? Adica, care e mai bun pentru aplicatii si camera?

2 răspunsuri:
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Galaxy S duos dispune de un procesor single core de 1 Ghz, destul pentru a rula Temple Run sau Subway Surfers fara probleme. Memoria Ram este de 1 GB (in realitate aprox. 860 MB) si nu vom duce lipsa nicicand de ea. Displayul este unul de tip LCD TFT, cu o densitate de 233 ppi, astfel ca o depaseste pe a S2-ului. Marimea acestuia este de 4 inch, nici mare nici mic. Aici, Optimus L7 ofera un ecran ceva mai mare, de 4, 3 inch IPS LCD, putin mai performant care ofera o densitate de 217 ppi. Nici aceasta nu este foarte rea, dar nici extrem buna.
Ambele smartphone-uri dispun de Android 4.0 ICS preinstalat din fabrica si (cel putin) L7 are deja actualizare disponibila la Jelly Bean. Ambele firme si-au lasat amprenta: au aplicat interfete proprii asupra sistemului de operare, dar aici va las pe voi sa-l alegeti cel ce va pare mai frumos.
Camerele lor va sunt suficiente pentru fotografii de calitate, dar totusi nu se compara cu cele de 8 MP. Ambele au 5 MP si dispun de Flash-LED, autofocus si geo-tagging. Din pacate, niciuna din camerele video principale nu filmeaza la calitate HD, ci la VGA. Pentru apeluri video, aveti la dispozitie camerele frontale care filmeaza de asemenea la rezolutie VGA pe ambele dispozitive.
La capitolul conectivitate, ambele beneficiaza de bluetooth, Wifi, card micro-SD, GPS, GPRS si senzorii specifici, dar pe langa asta LG este echipat cu NFC, despre care nu cred ca reprezinta un mare avantaj intru cat foarte putini il folosesc. Datorita faptului ca au Android, incadreaza si serviciile specifice Google: Gmail, Google Maps, Youtube etc. Un alt avantaj al Lg-ului ar fi memoria disponibila pentru utilizator: Samsung are 1, 8 GB iar Lg are 2, 8 GB. Bine macar ca au sloturi pentru carduri. Un aspect care tine de gust este faptul ca Lg ofera un capac al bateriei usor texturat pe cand cel de la Samsung este lucios, ca la S3.
Avantajele Samsungului sunt densitatea ecranului putin mai mare, un numar mai mare de developeri pe forumurile internationale (asta nu conteaza prea mult), faptul ca are giroscop, pe care il puteti utiliza in anumite jocuri si memoria Ram mai mare cu aprox. 400 MB, pe langa posibilitatea dual-sim.
LG se remarca prin dimensiunea generoasa a ecranului IPS, ce ofera unghiuri putin mai bune decat S duos si culori mai vii, o baterie mai mare ( 1700 mAh contra 1500 mAh), prin faptul ca are busola digitala, folositoare in Google Maps si pentru ca are o grosime de 9 mm, cu 2 mm mai putin decat Samsung.
Personal, as alege Lg datorita avantajelor mai multe pe care le-am scris mai sus, in principal pentru ca are un display mai bun, o memorie interna mai mare si un pret mai mic, de 780 lei fata de 850 lei pentru Samsung.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege LG Optimus L7 II Dual P715, deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia/MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/mobiles/compare.php?ids=2179%2C2077%2C2799%2C2800

Toate cele bune.