| anonim_4396 a întrebat:

Hei...Am o problema foarte mare. Unchiul meu are un iphone 4s este blocat in iCloud si nu avea cartela..Ma apucasem eu sa incerc sa ii bag net de la pc la telefon si i-am dat restore.A mers tot bine pana ca imi apare ca am nevoie de un sim valid ca sa ontinui procesul...Atunci simteam ca mor, nu am niciun sim pentru telefonul asta si unchiul meu e plecat si il lasase la mine nu stie ce am facut.Sunt disperat va rog sa imi spuneti daca pot face ceva.Dau funda tot ce vreti!

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Daca-i blocat icloud, nu mai faci nimic cu el.cred ca-ti va cere cartela la nesfarsit, de oricare ai baga.

| FanLenovo a răspuns:

Nu prea inteleg, i-ai dat restore la telefon?
Daca i-ai dat restore nu prea se pot recupera datele doar daca au avut o copie de rezerva [backup].

Daca zice ca ai nevoie de sim valid incearca sa bagi un sim de la alt telefon sa vezi daca isi revine. Daca merge cu alt sim, baga-l din nou pe primul si vezi daca este de la el.

Daca nu te-am ajutat imi cer scuze.
Succes, sper sa rezolvi problema.

| Gavriluta_Leonard_1990 a răspuns (pentru FanLenovo):

Nu e vorba de date si oricum i-am facut backup, chestia e ca telefonul nu a avut sim si cred ca este si codat si mie acum imi cere sim si nu am.El il folosea fara dar acum ca i-am dat restore am nevoie de sim ca sa il deschid.

| FanLenovo a răspuns (pentru Gavriluta_Leonard_1990):

Nu prea stiu ce sa zic, nu vreau sa ma bag la ceva ce nu stiu, mai bine te-ai duce la un specialist GSM sa verifice el.

Nu incerca tot ce te indruma cineva de pe internet, el poate sa te sfatuiasca gresit si tu ramai cu paguba.