| Dumitrescu_Andreea_2000 a întrebat:

Hei :* Ce telefon credeti ca i-ar placea cel mai mult unei fete de 9 ani? Si care e mai de calitate, care are raportul calitate-pret mai bun, care e mai rezistent?

- Samsung galaxy mini 2
- Samsung young
- Samsung ace

Sau daca aveti alte sugestii...

Alegerea sa fieinsotita de motive (avantaje/dezavantaje ale telefonului/telefoanelor)!

Răspuns Câştigător
| LTAA a răspuns:

Pai dintre young si mini 2, zic ca e mai bun young (android mai nou 4.1.2 fata de 2.3.6, ceea ce inseamna ca pot fi mai multe aplicatii disponibile; procesor 1 Ghz fata de unul de 0, 8 Ghz), deci dintre acestea doua young este mai bun.
Totusi, fetelor cum le place sa face poze ace are o camera de 5MP cu blitz, iar young are una de 3. 15MP fara blitz; iar din punct de vedere al filmarii, toate au aceeasi claritate. Diagonala la ace e de 3.5", iar la young de 3.27", dar totusi ambele au aceeasi rezolutie (320x480), ceea ce inseamna ca young are o densitate de 176ppi, iar ace 165ppi. dar ace are androidul mai vechi, ceea ce inseamna ca poti gasi mai multe aplicatii pentru young. dintre acestea trei eu zic ca young e cel mai bun, dar eu personal as alege Galaxy Trend Plus (e o diferenta de 100lei, dar decat sa iei unul si sa iti pare rau, mai bine mai pui putin sa iei unul mai bun), deoarece el are camera secundara, camera pricipala de 5mp cu blitz, diagonala de 4 inch, o rezolutie de 480x800 (233 ppi densitate display), procesor 1. 2Ghz DUAL-CORE, etc.
Sper ca te-am ajutat

13 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Pai unei fete de 9 ani i-ar placea orice telefon, care i se pare frumos deci oricare din ce ai spus mai sus merge foarte bine pentru varsta ei

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Cei de la Samsung au plasticul ala foarte ieftin care nu arata bine, un iphone 4 e perfect daca nu trebuie sa fie nou telefonul... are o camera destul de buna, e foarte bine finisat si placut ochiului...
totusi la 9 ani poate nu e asa indicat un telefon

| Dumitrescu_Andreea_2000 explică (pentru Th3AbSinTh3):

Nu cumpar second-hand sau lucruri folosite happy Imi permit ceva nou

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Dumitrescu_Andreea_2000):

Atunci un iphone 5, 5s...
mai asteapta putin pana marti cand apare iphone 6 daca iti permiti big grin
totusi eu zic sa-i iei altceva, telefonul mai poate astepta cativa ani

| Dumitrescu_Andreea_2000 explică (pentru Th3AbSinTh3):

Ea isi doreste foarte mult un telefon de cand a vaut ca mi-am luat eu (e sora mea). Si anul asta am vorbit cu parintii si de zilele noastre voi primi eu s4 si ea un telefon gen cele de mai sus (tata m-a rugat pe mine sa aleg unul, fiindca sora mea vrea sa fie o surpriza deci nu se implica). Si aveam nevoie de niste pareri, sa stiu daca telefoanele sunt bune sau nu sau care merita cel mai mult.
Si da, imi permit, dar nu vad niciun motiv sa daau atatia bani pentru un telefon, cand la anul va costa mult mai putin. Si nu ii cumpar telefoane de fite. Tot ce am zis a fost ca nu iau nimic second-hand fiindca imi permit ceva nou. N-am zis ca-i cumparam cel mai scump telefon de pe piata thinking

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Dumitrescu_Andreea_2000):

Cei de la Apple fac cele mai bune telefoane! eu am recomandat iphone 4 si ti-am spus de second pentru ca nou nu se mai gaseste... cei de la Samsung fac telefoane puternice, dar pun o gramada de aplicatii pe el care nu le foloseste nimeni si pe care nu le poti scoate si scad din performanta.
atunci daca vrei sa fie nou ce zici de un LG g2 mini? sau HTC one mini

| Dumitrescu_Andreea_2000 explică (pentru Th3AbSinTh3):

Telefonul va apartine unei fete de 9 ani! Iphone ar fi cea mai proasta varianta, tinand cont ca majoritatea jocurilor daca nu ciar toate sunt contracost la Apple. Iar pentru ea jocurile si faptul sa arate ine si sa se miste ok sunt cam tot ce conteaza happy Si am si eu Samsung, nu-i nevoie sa-mi spui tu cum sunt acele telefoane. Mie imi plac mult.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Dumitrescu_Andreea_2000):

laughing)) eu n-am platit nimic, n-ai auzit de jailbreak? oh go on

| Dumitrescu_Andreea_2000 explică (pentru Th3AbSinTh3):

N-ai cum sa nu platesti. La Apple, majoritate jocurilor sunt contra-cost. Si n-are rost sa-mi spui ca nu-i asa, fiindca stiu persoane care au Iphone, deci oricum nu voi crede.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Dumitrescu_Andreea_2000):

Ma faci sa rad si nu pot sa cred ca sunt persoane care habar au ce pot face cu telefonul pe care il au in mana laughing))
eu crezi ca-ti spun chestii din povesti? daca nu aveam iphone nu vorbeam

| Cătălin11 a răspuns:

Daca vrei mai multe informatii cauta pe http://www.gsmarena.com/

| Mateiciuc_Josh_1998 a răspuns:

Samsung xcover resists la apa ....cauta pe net, funda