| crybaby220 a întrebat:

Hei! Cum as putea prelungi "viata" bateriei unui telefon? Cand ar trebui sa il pun la incarcat si cat de des? (Sunt adolescenta si stau foarte mult pe el).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune mereu de la 30-35% la incarcat, nu-l lasa sub, pentru ca ii fortezi foarte tare bateria, apoi daca ai nevoie spre exemplu la 70-80% incarcat, si ai nevoie sa il folosesti, fa-o cu incredere, daca nu incarca-l complet, si din nou maxim 30%, apoi incarcat.
Orice baterie are un numar limitat de incarcari, in timp i se vor reduce din acele cicluri de reincarcare.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simplu.
Folosesti telefonul DOAR pentru convorbiri telefonice. Deci, muzica, internet si jocuri oprite ( tongue ), bluetooth, wi-fi si date oprite. In acest caz bateria te va tine chiar si mai multe zile!
Intre timp vei avea timp pentru activitati alternative, cu care sa te incarci pe tine: plimbari, sport, citit carti, etc.

| tpuuser999 a răspuns:

Varianta usoara, poate o sa iti dea 30-40 minute in plus:
- dezactivezi toate aplicatiile de care nu ai nevoie
- dezactivezi cautarea automata a retelelor WiFi deschise (optiunea e bine ascunsa in meniul de setari wireless)
- intri la Google Settings (aplicatia cu rotita gri) si dezactivezi reclame personalizate, si (foarte important) dezactivezi accesul aplicatiilor google la locatie
- tii WiFi, Bluetooth si Sincronizare oprite cand nu ai nevoie de ele
- activezi economizor baterie din cand in cand (daca nu poti sa-l tii activat tot timpul)
- nu folosesti telefonul cat timp e la incarcat
- dezactivezi luminozitatea automata, o setezi la 30%, si o reglezi manual cand ai nevoie (cand esti afara la soare si nu se mai vede)

Varianta grea, imposibila pentru voi (ha-ha):
- dezinstalezi/dezactivezi Facebook, Viber, WhatsApp, Fb Messenger, Google+, Youtube (intri in Chrome/Browser/Opera/Firefox cand vrei sa discuti cu cineva, sa vezi un clip, sau sa intri pe Facebook)
- tii Datele oprite atunci cand nu ai nevoie de ele (de ex, in timpul orei)

Eu am acelasi telefon (Galaxy Note 2) de multi ani si inca ma tine 10 zile bateria... dar in principiu vorbesc la el o data pe zi si ma uit cat e ceasul happy. Daca ma dau pe net, nu stiu daca ma tine toata ziua.

| MadHOuse a răspuns:

Salut! Daca vrei o viata sanatoasa si de durata a bateriei indicat ar fi sa-l pui la incarcat intre 20% si 80%, fara gaming intensiv, nu instala multe aplicatii deoarece acestea vor rula in background si asa se duce bateria. Apropo nu seta luminiozitatea la maxim ecranul telefonului mananca cel mai mult din baterie. Sper ca te-am lamurit.

| filipcrobert a răspuns:

În ciuda "ghidurilor" de pe internet, odată scăzută, capacitatea maximă a bateriei nu mai poate fi recuperată. Singurul sfat ar fi să reduci din funcțiile inutile pentru a putea prelungi durata bateriei încărcată. Ori, ai putea să îți iei un încărcător portabil.
Pe mine m-a ajutat de minune, ajungea și la 5 încărcări. Apoi o încărcam la rândul ei peste noapte, și îmi permiteam să car și boxa portabilă după mine. happy

| iulianolaru99 a răspuns:

Cel mau idicat ar fi sa nu il lasi sa scada sub 50°/•.Am testat eu personal lucrul asta.Am prin casa un LG de generatie cu Samsung s3, de vreo 3 ani il folosesc, si bateria tine aproape la fel ca noua.E cam la 80 la suta din viata, spre deosebire de cea din samsungul meu s5, care e, cred eu la 40 la suta din viata si il am de 1 an.

| sanea123456789101112 a răspuns:

Eu stiu o prietena care mi-a spus ca intr-o zi si-acum incarcat complet telefonul apoi la incarcat 100%. Asta de cat mai multe ori! Ea cred ca de vreo 3-4 ori! A spus ca nu se descarca asa repede! Daca nu merge nu e vina mea! Dar am observat si eu ca bateria telefonului ei dureaza mai mult! Eu n-am rabdare si nici nu-s asa obsedaca ca sa fac asa ceva!