| Purcărean a întrebat:

Hei, Este pentru prima oara când vreau sa-mi cumpăr un iphone și as dori sa știu care sunt diferențele fata de Samsung, adică ce tine de aplicatii, functii si modul de operare, etc. Multumesc!

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Interfata/ecosistemul e diferit(a). Ideea ar fi ca (aici intervin subiectivi) IOS ar fi un sistem mai bun, orice ti-ar spune oricine; singura problema majora pe care o stiu toti, ar fi bateria. Clar! Depinde ce modele compari, nu poti compara "cel mai bun iphone cu cel mai slab Samsung", si invers. In general, interfata o sa o ai diferita. Plus ca nici in Android nu faci "ce vrei tu" decat daca-l rootezi, la fel si pe iPhone exista jailbreak (depinde ce versiune). Sunt plusuri si minusuri pe ambele; dar daca vrei baterie, clar nu-ti lua!

| gelu1970 a răspuns:

Diferența e următoarea:
În Android faci ceea ce vrei tu.
În IOS faci ceea ce vrea fabricantul. Ești restricționat și majoritatea app sunt de plată.