| Fanu23 a întrebat:

Hei TPU,am o problema cu telefonul,aseară l-am pus la încărcat și să încarcat,iar dimineața l-am scos de la incarcat și mai după amiază am vrut să-l pun din nou la încărcat și nu se incarca deloc,am zis că s-a stricat mufa usb sau încărcătorul,am testat incarcatorul și mergea și am zis sa închid telefon și să-l pun la încărcat și a mers,dar când il deschid nu se mai incarca, care este problema,

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil s-a stricat o celula in baterie.
Daca arata cca 2, 5V in loc de 3, 75V dupa incarcare, atunci bateria trebuie schimbata. Daca nu se poate scoate, atunci dus la service.

Mai poate fi o cauza: stabilizatorul de tensiune din telefon, dar asta presupune tot o interventie de specialist, la service.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa bagi cablul intr-un port USB la un PC sau laptop.
Daca se incarca, inseamna ca s-a dus incarcatorul.
Daca nu se incarca, inseamna ca trebuie reparat telefonul (probabil mufa schimbata).

| Fanu23 explică (pentru Bula):

Am incercat faza cu PC-ul și tot nu merge, telefonul se incarca doar când este inchis, când este deschis nu se incarca deloc

| Bula a răspuns (pentru Fanu23):

Probabil s-a stricat o celula in baterie.
Daca arata cca 2, 5V in loc de 3, 75V dupa incarcare, atunci bateria trebuie schimbata. Daca nu se poate scoate, atunci dus la service.

Mai poate fi o cauza: stabilizatorul de tensiune din telefon, dar asta presupune tot o interventie de specialist, la service.